W Jędrzejowie modlili się ku czci patrona miasta

Data publikacji: 25.08.2019 14:25
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jędrzejów. Suma odpustowa ku czci bł. Wincentego Kadłubka. Na zdjęciu: Andrzej Kaleta - biskup pomocniczy diecezji kieleckiej

Jędrzejów. Suma odpustowa ku czci bł. Wincentego Kadłubka. Na zdjęciu: Andrzej Kaleta - biskup pomocniczy diecezji kieleckiej
25.08.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

W Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie dobiega końca czterodniowy Odpust Wincentiański. W samo południe odprawiona została suma odpustowa ku czci patrona miasta, błogosławionego Wincentego Kadłubka. Mszy przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta.

- Zgromadziliśmy się w prastarej świątyni ojców cystersów, aby uczestniczyć w uroczystościach odpustowych ku czci Wincentego Kadłubka, męża nieprzeciętych zalet i świętości. Człowieka, który dany przez opatrzność narodowi polskiemu wywarł wpływ na jego duchowość, historię i kulturę - mówił w homilii biskup.

Mieszkańcy tuż przed suma odpustową mówili, że patron miasta jest im bardzo bliski. Zawierzają mu swoje radości i smutki. 

- To wyjątkowe dni, w których oprócz modlitwy, jest czas na spotkania z rodziną, przyjaciółmi i dawno niewidzianymi znajomymi, którzy specjalnie z okazji odpustu odwiedzają parafię - podkreślili mieszkańcy. 

Odpust to również czas integracji mieszkańców Jędrzejowa i gości oraz możliwość spróbowania m.in. potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Dla uczestników uroczystości poczęstunek przygotowały panie z parafii klasztornej i z Laskowa. Były m.in. różnego rodzaju ciasta, paszteciki, pierogi z mięsem i galaretki owocowe.  

Czterodniowy Odpust Wincentiański zakończy się dziś o godzinie 19.00 koncertem finałowym XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, w którym przed jędrzejowską publicznością wystąpi światowej sławy tenor Bogusław Morka i jego goście. 

Reklama