Święto Grajków Powiatu Jędrzejowskiego

Data publikacji: 27.08.2019 15:05
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Próby do Święta Grajków Powiatu Jędrzejowskiego

Próby do Święta Grajków Powiatu Jędrzejowskiego
Jędrzejów. 27.08.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

W najbliższy weekend, 31 sierpnia i 1 września, w Jędrzejowie odbędzie się Święto Grajków Powiatu Jędrzejowskiego.

W sobotę na scenie przy jędrzejowskim Centrum Kultury zaprezentuje się 20 zespołów weselnych, natomiast w niedzielę widzowie obejrzą przedstawienie „Jak to dawniej bywało”, czyli prawdziwe staropolskie wesele.

Podczas weseliska nie zabraknie pary młodej, weselnego stołu ze staropolskim jedzeniem oraz oczepin. Jak mówi reżyser Barbara Skomra chodzi o to, aby przypomnieć wszystkie obyczaje często już zapomniane związane z tą uroczystością. Ponadto drugiego dnia imprezy wystąpi kolejne 13 zespołów weselnych, kapele ludowe oraz koła gospodyń wiejskich.

Na scenie pojawią się m.in panie z koła „Ignacowianki” przy akompaniamencie 3-osobowej kapeli ludowej Edwarda Goli. Jak mówi członkini koła Rozalia Czekaj dla nich to duże wyróżnienie.

- Bardzo się staramy, ćwiczymy na próbach po to, aby jak najlepiej zaprezentować obrzędy staropolskiego wesela - mówi Rozalia Czekaj.

Jak powiedział organizator imprezy Marek Chowaniec festyn zorganizowany został z myślą o zmarłych kolegach muzykach, muzykantach i grajkach. To im dedykujemy tą imprezę.

Dwudniowej Imprezie „Jędrzejowskie Grajki - Lokalnym Dziedzictwem” towarzyszyć będzie Festiwal Smaków Świata wraz ze Zlotem Food Trucków oraz zlotem starych samochodów i motocykli.

Podobne wiadomości
Reklama