Rozbudowa Mauzoleum w Michniowie nabrała tempa

Data publikacji: 27.08.2019 16:43
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.04.2018 Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich

03.04.2018 Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przyspiesza rozbudowa Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Coraz bardziej prawdopodobne jest to, że na jesieni zwiedzający obejrzą pierwsze pomieszczenia.

Na razie cały czas usuwane są usterki, jakie pozostawili obecnym wykonawcom inwestycji poprzednicy.

Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego ma nadzieję, że do końca tego miesiąca uda się z nimi zrobić porządek, by jak najszybciej udostępnić mauzoleum zwiedzającym.

- Równolegle do prac budowlanych, trwają przygotowania grupy historyków do części scenariuszowej. Być może uda się już w październiku przekazać trzy sale. Będą to sala ciszy, korytarz poświęcony Żydom na wsi polskiej i antresola - mówi.

W tym samym czasie mają zostać wykończone podłogi i sufit w obiekcie.

Jak już informowaliśmy, udało się także otrzymać zapewnienie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przedłużenie terminu realizacji inwestycji i tym samym zachowanie rządowej dotacji.

- To są optymistyczne prognostyki, ale wciąż długa i wyboista droga przed nami, dlatego bardzo trudno oszacować konkretny termin realizacji inwestycji - twierdzi Magdalena Kusztal.

- Myślę, że najbardziej realny etap zakończenia prac, w tym zagospodarowania terenu wokół mauzoleum, gdzie ma stanąć około trzystu krzyży, to listopad przyszłego roku - prognozuje dyrektor. 

Michniów to symbol pacyfikacji ponad 800 wsi polskich. W lipcu 1943 roku Niemcy wymordowali tu 204 osoby, w tym także dzieci. Mauzoleum ma być miejscem pamięci nie tylko tych wydarzeń, lecz także podobnych historii, jakie miały miejsce na polskich wsiach w czasie II wojny światowej.

Reklama