Obwodnica, S74 i propozycje dla rolnictwa - do Opatowa zajechał „PiS-bus”

Data publikacji: 27.08.2019 20:41
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.08.2019. Opatów. PiS-bus z wizytą

27.08.2019. Opatów. PiS-bus z wizytą
27.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Działania rządu Prawa i Sprawiedliwości mają wpływ na każdą miejscowość, także na mieszkańców gminy Opatów - przekonują ubiegający się o mandat członkowie PiS.

Poseł Maria Zuba informuje, że parlamentarzyści PiS nie przychodzą do ludzi tylko przed kampanią wyborczą, ta praca w lokalnych społecznościach trwała całą kadencję. Jako jeden z sukcesów obecnego rządu wskazuje widoczne zmniejszenie bezrobocia, jednak, jak dodaje, jeszcze jest wiele do zrobienia.

- Marzyliśmy o tym, aby zlikwidować bezrobocie. Gdy zaczynaliśmy w 2015 roku rządy, bezrobocie wynosiło w Polsce 12,5 procent, dziś mamy 5,6 procent. W województwie układa się ta sytuacja inaczej, bezrobocie było większe niż średnia krajowa, dziś podobnie, ale wynosi 7,6 procent - wyjaśnia Maria Zuba.

- Poprzednie rządy zmarnowały dokumentację i czas, ta inwestycja powinna rozpocząć się w 2013 roku - mówi Marek Kwitek o obwodnicy Opatowa. Dodaje także, że prace postępują jeśli chodzi o budowę S74.

- Została wpisana do programu budowy dróg krajowych i autostrad bez zabezpieczenia środków finansowych. Dokumentacja wygasła, a my musieliśmy zaczynać wszystko od nowa - mówi poseł Kwitek. Droga S74 od granicy województwa łódzkiego do Opatowa jest już po decyzjach środowiskowych. Teraz czas na etap „zaprojektuj - zbuduj”.

Marek Kwitek dodaje, że rząd ma politykę, aby w miejscach, gdzie prowadzone są już prace dokumentacyjne, zabezpieczać pieniądze na wykonanie inwestycji, aby kosztowne dokumenty nie były odkładane na półki.

Poseł Andrzej Kryj podkreśla, że ziemia opatowska jest mu bliska, ponieważ z Sadowia pochodzi jego mama. Jak podkreśla, dla mieszkańców tego powiatu był sens stworzenia ustawy o funduszu rozwoju przewozów autobusowych.

- Poznawałem Państwa problemy, które mogłem przekazywać dalej. Z tych rozmów rodził się program PiS. Podczas rozmów w gminach: Baćkowice, Wojciechowice, Ożarów czy Lipnik mieszkańcy skarżyli się, że nie mają czym dojechać do Opatowa, Kielc czy Ostrowca - wyjaśnia poseł Kryj.

Powiat opatowski jest typowo rolniczy. 80 procent mieszkańców posiada gospodarstwa, dlatego istotne mają być dla nich kwestie związane z ubezpieczaniem upraw. Poseł Michał Cieślak zaznacza, że to plan na kolejną kadencję.

- Chcemy zrobić reformę dotyczącą ubezpieczeń upraw rolnych. Aby rolnicy mogli ponosić niskie koszty i zawierać w nim wszystkie ryzyka, a nie pojedyncze, jak to jest dzisiaj - mówi poseł Michał Cieślak.

Wicestarosta opatowski Małgorzata Jalowska podkreśla, że z powiatem jest związana od urodzenia, dlatego zależy jej na rozwoju turystyki i pozyskiwaniu jak największych środków dla opatowskich zabytków czy Krzyżtoporu.

- Obiecuję, że zajmę się najważniejszymi zadaniami tego regionu. To szpital i programy rządowe związane z ochroną zdrowia. Druga sprawa to obwodnica, będziemy dalej ten temat pilotować - mówi Małgorzata Jalowska.

Senator Jarosław Rusiecki informuje, że Prawo i Sprawiedliwość przoduje, jeśli chodzi o przygotowanie do wyborów.

- Zebraliśmy ponad pół miliona podpisów w skali kraju. Już niedługo lista PiS zostanie zarejestrowana. W naszym województwie, okręgu, lista PiS w ciągu ostatnich dni zyskała poparcie ponad 26 tysięcy ludzi - mówi senator Jarosław Rusiecki.

Opatów jest jedną z kilku miejscowości, którą we wtorek w regionie odwiedził „PiS-bus”.

PRZYSTANKI „PIS-BUSA”

środa - 28 sierpnia
- godz. 9.00 Busko-Zdrój - ul. Stawowa (targowisko miejskie);
- godz. 10.00 Pińczów - Rynek;
- godz. 11.30 Jędrzejów - Rynek;
- godz. 13.00 Włoszczowa - Plac Wolności (Rynek);
- godz. 14.30 Końskie - plac przy Urzędzie Miejskim;
- godz. 16.00 Skarżysko-Kamienna - ul. Sokola (na przeciwko dworca PKP);
- godz. 17.30 Starachowice - al. Armii Krajowej (plac pod skałkami).

Reklama