Wojewódzkie obchody wybuchu II wojny światowej

Data publikacji: 28.08.2019 08:59 / Data aktualizacji: 28.08.2019 11:05
Autor: Katarzyna Podraza , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 14.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

W tym roku wojewódzkie obchody wybuchu II wojny światowej odbędą się w Skarżysku Kamiennej. Organizują je służby mundurowe województwa świętokrzyskiego, wojewoda i marszałek oraz kielecki oddział IPN, gospodarzami miejsca są prezydent Skarżyska i kustosz Sanktuarium Ostrobramskiego.

Pułkownik Artur Barański, dowódca świętokrzyskich terytorialsów, zaznacza, że w święcie uczestniczą wszystkie służby mundurowe pracujące w województwie.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.30 przed pomnikiem generała Sikorskiego przy Urzędzie Miasta. Tu odbędzie się część oficjalna obchodów. Po niej zebrani, w tym pododdziały policji, straży pożarnej, wojska oraz członkowie świętokrzyskiej brygady WOT przejdą do Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej przy ulicy Wileńskiej.

O 12.00 odbędzie się tam półgodzinny koncert Chóru Garnizonowego z Kielc, po nim rozpocznie się msza święta w intencji ofiar wojny i obrońców Ojczyzny, celebrowana przez biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Po nabożeństwie zostanie odczytany Apel Pamięci, po którym żołnierze oddadzą salwę honorową.

- Bądźmy tego dnia przy Matce Bożej, aby dziękować za wielkich bohaterów i modlić się w intencji Ojczyzny - mówi ksiądz Jerzy Karbownik.

Wojewoda Agata Wojtyszek zaznaczyła, że Skarżysko związane jest przez przemysł zbrojeniowy z historią II wojny światowej, dlatego tu odbędą się obchody wojewódzkie.

Obchodom towarzyszyła będzie wystawa poświęcona wydarzeniom z 1939 roku. Jak podkreśliła wojewoda, przypominanie wydarzeń związanych z historii kraju to hołd oddany bohaterom tamtych dni, ale także przestroga dla współczesnych. Naszym zadaniem jest budowanie pokoju, aby nigdy nie powtórzyły się tragiczne wydarzenia.

1 września zaprasza także Muzeum Orła Białego. W tym dniu bilety będą kosztowały 5 złotych. Od godziny 14.00 placem muzealnym zawładną szermierze z Grupy Rekonstrukcyjnej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu. Przez cztery godziny będzie można oglądać pokazy walki na szable i florety, czy szermierkę na bagnety. Całości towarzyszyć będzie wystawa broni szermierczej. To sposób na pokazanie szermierki jako jednego z „flagowych” sportów II Rzeczypospolitej i szabli, jako broni oficera wrześniowego wojska. Atmosferę tworzyć mają utwory muzyczne z okresu 20-lecia międzywojennego i Wojny Obronnej 1939 w wykonaniu Mariusza Kaczmarczyka.

W tym samym dniu w Kinie Centrum zaplanowano bezpłatną projekcję filmu „Kurier”. Seans rozpocznie się o godz. 17.15. Fabuła filmu opowiada o kilkunastu dniach przed wybuchem Powstania, kiedy dowództwo Armii Krajowej rozważa wszystkie za i przeciw rozpoczęciu otwartej bitwy z Niemcami. Trudna misja, jakiej podjął się Jan Nowak-Jeziorański polegała na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu, by dowiedzieć się, czy Brytyjczycy udzielą pomocy walczącej Warszawie.

KIELCE

1 września także w Kielcach odbędą się uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. O godzinie 10.00 zostaną złożone kwiaty przed tablicą umieszczoną na murze Cmentarza Nowego przy ul. Spokojnej. Tablica ta upamiętnia ofiary bombardowania kieleckiego dworca w pierwszych dniach września 1939 roku.  

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 w Kwaterze Ofiar Września 1939 roku na Cmentarzu Wojsk Polskich w Kielcach przy ul. Ściegiennego.

W programie tego wydarzenia są m.in. modlitwa za poległych, syreny alarmowe, złożenie kwiatów. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą przed grób Prezydenta Kielc Stefana Artwińskiego na Cmentarzu Partyzanckim, gdzie także zapalą znicze oraz złożą kwiaty.

Reklama