Niepełnosprawni turyści od września z łatwością będą zwiedzać Krzyżtopór

Data publikacji: 29.08.2019 11:40
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Platforma dla osób niepełnosprawnych na zamku Krzyżtopór w Ujeździe

Platforma dla osób niepełnosprawnych na zamku Krzyżtopór w Ujeździe
Ujazd. 29.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Niepełnosprawni turyści wreszcie będą mogli zwiedzić więcej miejsc na zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Zamontowana została winda, która już wkrótce zostanie oddana do użytku.

Jak mówi wójt Iwanisk Marek Staniek pojawiły się pewne niedociągnięcia, które są poprawiane przez wykonawcę. 

- Projekt zrealizowany jest ze środków zamku Krzyżtopór i jest w 99 procentach zakończony. Jednak nie będzie końcowego odbioru dopóki firma nie zabezpieczy pewnych elementów, aby turyści byli bezpieczni - informuje Marek Staniek.

Platforma znajduje się po prawej stronie od wejścia na dziedziniec zamku. Wójt przypomina, że poziom niżej funkcjonuje już jedna winda, która prowadzi do sal konferencyjnych i do toalet.

Turyści po wyjechaniu na bastion Smok mogą zobaczyć fortyfikacje w postaci wału ziemnego, umocnionego murem kamiennym, który usypany został na planie pięcioboku, gdzie znajduje się pięć bastionów: Smok, Szary Mnich, Korona, Wielki Barbakan i Oto dla Ciebie. Z bastionu Korona roztacza się widok na pozostałości ogrodów włoskich, a także na Góry Świętokrzyskie.

Platforma miała być gotowa na początku sezonu turystycznego. Jednak zmiany na stanowisku dyrektora Zamku Krzyżtopór spowodowały, że termin ten znacznie się wydłużył. Prace powinny się zakończyć na początku września. Koszt zakupu i montażu windy wyniósł około 115 tysięcy złotych.

Dyrektorem Zamku Krzyżtopór jest powołana przez wójta bez konkursu Elżbieta Charymska ,były pracownik Gminnego Centrum Biblioteki i Kultury w Iwaniskach, a od lutego pełniąca obowiązki dyrektora placówki po rezygnacji Janusza Wójcika.

Reklama