Święto Gór Pieprzowych z licznymi atrakcjami

Data publikacji: 29.08.2019 13:20
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Rezerwat Góry Pieprzowe

Rezerwat Góry Pieprzowe
Fot. swietokrzyskie.travel

Piknik z degustacją potraw z pieprzem, pogadanki przyrodnicze i archeologiczne, gry i zabawy z nagrodami dla dzieci, wspólne wędrowanie po szlakach - to tylko niektóre atrakcje przygotowane z okazji Święta Gór Pieprzowych.

Odbędzie się ono 31 sierpnia w Kamieniu Łukawskim w gminie Dwikozy. Jak powiedziała jedna z głównych organizatorek święta Katarzyna Batko - celem wydarzenia jest promocja tego wyjątkowego miejsca. Góry Pieprzowe to jedne z najstarszych gór w Europie. Mają ponad 500 mln lat. Wzniesienia malowniczo schodzą do Wisełki czy do starorzecza Wisły. 

Podczas pikniku będzie okazja, aby zwiedzić pasmo Gór Pieprzowych razem z przewodnikiem, który opowie także o ciekawostkach przyrodniczych tego miejsca m.in. o unikatowym skupisku kilkunastu gatunków dziko rosnących róż.

Będzie także bieg terenowy na dystansie 7 kilometrów.

Jak powiedział Paweł Wierzbicki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu, trasa biegu została wytyczona w taki sposób, aby nie obejmowała rezerwatu, który znajduje się w Górach Pieprzowych.   

Trasa jest wymagająca ze względu na podbiegi, ale za to malownicza, bo z jednej strony płynie Wisła, z drugiej rozciąga się panorama Sandomierza.

Osoby, które zaplanują udział w Święcie Gór Pieprzowych mogą skorzystać z bezpłatnego transportu. Z parkingu przy Zamku Królewskim w Sandomierzu co godzinę od 14.00 kursować będzie autobus do Kamienia Łukawskiego. Można także dopłynąć tam drewnianą łodzią flisacką ze starego portu, a na pierwszych 20 osób, które przyjadą na piknik rowerem będą czekać niespodzianki. Będzie także możliwość skorzystania z meleksów w drodze powrotnej.

Tagi do tego wpisu
Reklama