Bohaterowie z Kielc na wystawie w Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku

Data publikacji: 29.08.2019 15:44
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Wystawa o 4. Pułku Piechoty Legionów w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Wystawa o 4. Pułku Piechoty Legionów w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej
Skarżysko-Kamienna. 29.08.2019 / Fot. Daria Pycia / Radio Kielce

4. Pułk Piechoty Legionów jest bohaterem wystawy, która dziś została otwarta w Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Pretekstem do zorganizowania ekspozycji jest 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Żołnierze 4 Pułku Piechoty Legionów wsławili się bohaterską obroną Westerplatte.

Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, podkreśla, że wyruszyli tam w marcu 1939 roku.

- W składnicy tranzytowej na Westerplatte, co pół roku zmieniała się załoga. W 1939 roku przyszedł czas na żołnierzy z Bukówki. 67 z nich pod dowództwem porucznika Leona Pająka trafiło na Westerplatte, a stamtąd do historii - mówi.

Grzegorz Bień dodaje, że historia 4. Pułku Piechoty Legionów jest o wiele bogatsza, a korzenie tej formacji sięgają okresu walk z I wojny światowej.

- Zaczyna się w roku 1915, kiedy żołnierze 4. Pułku Piechoty Legionów walczyli u boku Józefa Piłsudskiego o niepodległą Polskę. Los ich nie oszczędzał. Kiedy rok 1917 przyniósł tak zwany „kryzys przysięgowy”, i kiedy Józef Piłsudski słusznie nie chciał złożyć przysięgi na wierność cesarzowi, wtedy on trafił do twierdzy w Magdeburgu, a formacje zostały rozwiązane. To ich tradycji nawiązano w 1919 roku, gdy 4. Pułk bronił Lwowa w wojnie polsko-ukraińskiej, a później w roku 1920 w wojnie polsko-bolszewickiej - mówi Grzegorz Bień.

W okresie międzywojennym formacja stacjonowała na kieleckiej Bukówce.

Tę burzliwą historię pokazuje wystawa, na którą składają się fotogramy. Na ekspozycji znalazły się między innymi kopie zdjęć z lat 1915-1945, na których można zobaczyć dowódców, ale też codzienne życie w koszarach i wpływ żołnierzy na charakter Kielc w czasie międzywojennym.

Wystawę przygotowało Muzeum Historii Kielc. Potrwa do 30 listopada.

Reklama