Święto Gór Pieprzowych z licznymi atrakcjami

Data publikacji: 31.08.2019 07:55 / Data aktualizacji: 31.08.2019 16:50
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Święto Gór Pieprzowych. Otwarcie.Od lewej: Krzysztof Kwiecień SCK,wójt gminy Dwikozy Marek Łukaszek, burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, sołtys Kamienia Łukawskiego Mirosław Dziarek i dyrektor LOTPartersteo Ziemi Sandomierskiej - Katarzyna Batko

Święto Gór Pieprzowych. Otwarcie.Od lewej: Krzysztof Kwiecień SCK,wójt gminy Dwikozy Marek Łukaszek, burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, sołtys Kamienia Łukawskiego Mirosław Dziarek i dyrektor LOTPartersteo Ziemi Sandomierskiej - Katarzyna Batko
Kamień Łukawski. 31.08.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Zwiedzanie Gór Pieprzowych z przewodnikiem, bieg terenowy wokół rezerwatu, degustacja dań, pogadanki na temat archeologii – to tylko niektóre atrakcje Święta Gór Pieprzowych. Odbywa się ono w Kamieniu Łukawskim w gminie Dwikozy.

Jak powiedziała Katarzyna Batko, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej, celem imprezy jest promocja Gór Pieprzowych, które są jednymi z najstarszych gór w Europie. Posiadają niezwykle walory geologiczne w postaci łupków prekambryjskich oraz przyrodnicze. Jest tu m.in. unikatowe rosarium z kilkunastoma gatunkami dziko rosnących róż, rośnie tam wiśnia stepowa, ostnica Jana, czyli pięknie kwitnące trawy oraz mnóstwo ziół .

Mirosław Dziarek, gminny radny i sołtys Kamienia Łukawskiego powiedział, że Góry Pieprzowe są coraz lepiej przygotowane dla turystów. Z funduszu sołeckiego wykonano ostatnio taras widokowy, odbudowano ławki, udostępniono ścieżkę questingową dla zaawansowanych piechurów. Na ukończeniu są prace dotyczące montażu lin na szlaku czerwonym co ma zwiększyć bezpieczeństwo w tym miejscu.

Z okazji święta własne stoiska kulinarne przygotowały panie z kół gospodyń wiejskich w Kamieniu Nowym i we Mściowie. Są m.in. pierogi, pasztet warzywny, pulpety rybne, domowe wypieki, w tym m.in. pączki z nadzieniem różanym.

Prowadzone są także prelekcje. Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu mówił o odkryciach archeologicznych z terenu Gór Pieprzowych. Najstarsze pochodzą z okresu neolitu, mają wiec około 6,7 tysięcy lat. Pierwsza wzmianka o odkryciach archeologicznych z tego terenu pochodzi z końca XIX wieku.

- Ksiądz Melchior Buliński w monografii Sandomierza napisał, że w 1854 roku po deszczu oberwała się ściana wąwozu na Pieprzówkach i wypadły urny z prochami ludzi, które trafiły do Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. Jest to jedno z najstarszych odkryć archeologicznych w Polsce, które jest udokumentowane źródłowo - dodał dyrektor Dominik Płaza.

Z okazji Święta Gór Pieprzowych zorganizowano bieg terenowy, w którym wzięło udział około 60 osób. Biegacze mieli do pokonania wymagającą trasę z podbiegami o długości około 7 km.

W części artystycznej wystąpił zespół Varsovia Manta, po czym odbyła się biesiada przy ognisku.
Góry Pieprzowe leżą przede wszystkim na terenie gminy Dwikozy, częściowo w Sandomierzu. Mają ponad 500 mln lat.

Tagi do tego wpisu
Reklama