Wieczór z kulturą francuską na imieninach Żeromskiego

Data publikacji: 31.08.2019 20:01
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Kultura
Ciekoty. Imieniny Żeromskiego

Ciekoty. Imieniny Żeromskiego
Ciekoty. 31.08.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

We francuskim klimacie przebiegały tegoroczne „Imieniny Stefana”, czyli coroczne spotkanie promujące twórczość i upamiętniające postać Stefana Żeromskiego. Wydarzenie odbyło się w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” – Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach.

Jak powiedziała Krystyna Nowakowska, dyrektor centrum, co roku „Imieniny Stefana” mają różne oblicza, a tym razem tematem przewodnim była Francja.

- Postanowiliśmy przygotować Stefanowi wieczór z kulturą francuską. Ten wybitny pisarz uwielbiał podróże, marzył o nich i udało mu się to marzenie zrealizować w dorosłym życiu. Odwiedził wiele miejsc na świecie, ale szczególnie Francja była mu bliska. W tym kraju przebywał kilkakrotnie, przez kilka lat nawet mieszkał w Paryżu, a do szkoły w tym mieście chodził jego syn. Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się na wieczór z kulturą francuska - dodała Krystyna Nowakowska.

Podczas spotkania Kazimiera Zapałowa, honorowa kustosz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, przekazała i zaprezentowała nigdzie dotąd nie prezentowany portret dwóch sióstr pisarza, czyli 17 letniej Aleksandry i 9 letniej Bolesławy. Dziewczynki stoją na tle Łysicy, a tuż za nimi znajduje się zalew w Ciekotach.

- To było jedno z moich marzeń, którego realizacja trwała dosyć długo. Wizerunków sióstr nie ma i o siostrach Stefana Żeromskiego wiemy bardzo niewiele. Ja z okruszków wiedzy o nich stworzyła sobie własny wizerunek sióstr pisarza. I chciałam je pokazać w tym czasie, kiedy mieszkały w Ciekotach. Wówczas były szczęśliwe, bo żyli jeszcze rodzice - dodała Kazimiera Zapałowa.

W spotkaniu udział wziął także m.in. Stanisław Nyczaj, poeta i krytyk literacki, który Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” przekazał kilka książek Stefana Żeromskiego.

- Od kilku lat biorę udział w „Imieninach Stefana”. Są to zawsze bardzo starannie przygotowane spotkania z ludźmi, którzy interesują się twórczością tego pisarza i którzy chcą coś od siebie ofiarować do „Szklanego Domu”. Ja ofiarowałem kilka książek z konkursu imienia Stefana Żeromskiego, które zasilą zbiory centrum - dodał Stanisław Nyczaj.

Podczas tegorocznych „Imienin Stefana” posłuchać można było francuskiej muzyki, w wykonaniu zespołu pochodzącego z Francji.

Podobne wiadomości
Reklama