Odpust na Świętym Krzyżu. Uroczystości potrwają dziewięć dni

Data publikacji: 01.09.2019 11:33
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
01.12.2018 / Fot. ojciec Dariusz Malajka /

Za niespełna tydzień w świętokrzyskim sanktuarium rozpoczną się dziewięciodniowe uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. W tym roku będzie im towarzyszyć hasło: „Patrząc na krzyż - uczmy się miłości”. Są to słowa zaczerpnięte z nauczania św. Jana Pawła II. Papież wypowiedział je podczas spotkania w Masłowie w 1991 roku.

Tygodniowy odpust zainauguruje w przyszłą niedzielę, 8 września, msza na błoniach świętokrzyskich pod przewodnictwem biskupa Wiesława Meringa z Włocławka - zapowiada o. Dariusz Malajka, rektor bazyliki na Świętym Krzyżu.

- Sumę tradycyjnie poprzedzi uroczysta procesja z bazyliki, na czele której niesione będą relikwie Drzewa Krzyża Świętego w XVII-wiecznym pacyfikale. Ksiądz biskup i kapłani przyjadą do ołtarza zrekonstruowanym samochodem papieskim, którym Jan Paweł II przemieszczał się podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku. W ten sposób podkreślona zostanie 40. rocznica tego wydarzenia - zaznacza o. Dariusz Malajka.

Przez cały tydzień do najstarszego polskiego sanktuarium poza indywidualnymi pielgrzymami będą przybywać kolejno: leśnicy, małżonkowie i rodziny z małymi dziećmi, kapłani, rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, a także chorzy i starsi.

Główne uroczystości odpustowe odbędą się 14 września. Sumie o godzinie 12.00 na błoniach świętokrzyskich będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Wydarzenie będzie transmitowane przez Radio Kielce. O godzinie 14.00 rozpocznie się koncert chóru Con Anima pod tytułem „Święć się imię Twoje” - dodaje o. Dariusz Malajka.

- Podczas koncertu chcemy uwielbiać Jezusa za znak krzyża, wyrażający miłość do każdego z nas. Wykonane zostaną utwory skomponowane i zaaranżowane przez Piotra Pałkę i Sebastiana Iwanowicza - zapowiada rektor bazyliki.

Na czas uroczystości odpustowych od 7 do 15 września zostanie zniesiony zakaz wjazdu na Święty Krzyż. Wyjątkami będą: dzień inauguracji uroczystości, czyli 8 września oraz główny dzień odpustu, czyli 14 września. W tych dwóch dniach pielgrzymi dojadą samochodami wyłącznie do parkingów w Hucie Szklanej. Tam będą mogli przesiąść się do darmowego autobusu MPK, który zawiezie ich na Święty Krzyż.

Reklama