Polskie jabłka powędrują m.in. do Algierii i Egiptu

Data publikacji: 01.09.2019 15:23
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.09.2019. Sandomierz. Panel dyskusyjny na temat polskich jabłek

01.09.2019. Sandomierz. Panel dyskusyjny na temat polskich jabłek
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Sandomierscy sadownicy mają szansę na nowe rynki zbytu dla swoich jabłek. W ostatniej misji gospodarczej, która zakończyła się w ten weekend, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego wzięli udział przedsiębiorcy m.in. z Egiptu, Algierii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Indii, którzy zainteresowani są zakupem jabłek.

Przedsiębiorca z Maroka wyraził chęć importowania soków owocowych. Zagraniczni goście mieli okazję zwiedzić zakłady przetwórcze na terenie powiatu sandomierskiego oraz grupy producentów.

Zbigniew Rewera z zarządu Grupy Producentów Refal w gminie Wilczyce powiedział, że dla sandomierskich sadowników rynki arabskie wcale nie są obecnie tak odległe, to tylko kwestia dobrej organizacji transportu owoców, aby było jak najmniej przestojów w portach.

- W ciągu dwóch tygodni jabłka mogą dotrzeć na miejsce. Wszystkie koszty trzeba wkalkulować, obliczyć i zarobić na jakiejś marży - stwierdził Zbigniew Rewera.

01.09.2019. Sandomierz. Panel dyskusyjny na temat polskich jabłekFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Dodał, że z doborem jednokolorowych odmian jabłek na rynki arabskie nie ma problemu. Ponadto jest coraz więcej nasadzeń właśnie pod kątem tych potrzeb. Zapotrzebowanie jest głównie na odmianę gala, idaret i lobo.

George Wiliam, właściciel firmy Karastur z Egiptu powiedział, że interesuje go zakup sandomierskich jabłek przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę. Pod tym względem jesteśmy konkurencyjni. Dodał, że w Egipcie 50 proc. importowanych jabłek pochodzi z Polski. Tamtejsi konsumenci szukają jabłka słodkiego, jednokolorowego.

Jacek Sułek dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w urzędzie marszałkowskim powiedział, że ma pewien niedosyt po ostatniej wizycie zagranicznych przedsiębiorców, ponieważ bardziej liczył na ich zainteresowanie przetwórstwem, a nie surowcem. Mimo to uważa, że efekty współpracy będą dobre, skoro jest zapotrzebowanie właśnie na jabłka. 

- Organizowane od 7 lat misje gospodarcze poskutkowały wieloma umowami biznesowymi, wzmocniona została konkurencyjność firm. To ważne, ponieważ owoce i przetwórstwo to duży potencjał naszego województwa - dodał dyrektor.

Jednym z elementów wizyty zagranicznych przedsiębiorców w zagłębiu jabłkowym w Sandomierzu była konferencja zorganizowana w Zamku Królewskim, dotycząca potencjału eksportowego i handlowego świętokrzyskich producentów sektora spożywczo-przetwórczego.

Reklama