Kazimierz Mądzik: rząd zrobił już bardzo wiele dla nauczycieli

Data publikacji: 02.09.2019 08:30
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty

Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Świętokrzyski kurator oświaty ma nadzieję, że nie dojdzie do zapowiadanego przez ZNP strajku nauczycieli. Zdaniem Kazimierza Mądzika, gabinet Mateusza Morawieckiego zrobił bardzo dużo dla tej grupy zawodowej.

- Jeżeli przeanalizujemy to, co zmieni się w polskiej oświacie od nowego roku szkolnego, to widzimy m.in. podwyżkę pensji nauczycielskich prawie o 10 procent, dodatek za wychowawstwo - minimum 300 złotych, jak również 1000 złotych na start dla nowo zatrudnionych osób, ale także zmiany w przepisach, jak chociażby znika obowiązek oceny pedagogów co 5 lat - stwierdził Kazimierz Mądzik. 

Świętokrzyski kurator oświaty pytany o postulat 30 proc. podwyżki dla nauczycieli powiedział, że nigdy nie jest tak, że wszystkie żądania są spełniane.

- Jak wiemy z zapowiedzi ministra edukacji narodowej, nadal trwają prace nad zmianą zasad wynagradzania i podwyżkami, a więc z pewnością jakiś konsensus powinien być osiągnięty - dodał.

W środę rozpocznie się w Kielcach wojewódzki, okrągły stół edukacyjny. W dyskusji nad przyszłością polskiej oświaty wezmą udział przedstawiciele samorządów uczniowskich, rad rodziców, dyrektorów szkół, nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz oświaty, przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych, samorządów, a także pracodawców.

Kurator liczy, że dzięki tym rozmowom, wypracowane zostaną założenia do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy.

- Im bliżej jesteśmy szkoły i ucznia, tym nasze decyzje będą trafniejsze - mówi gość Radia Kielce.

Kurator pytany, czy świętokrzyskie szkoły są przygotowane na przyjęcie podwójnego rocznika uczniów stwierdził, że dopiero kolejny rok szkolny będzie wygodniejszy i sytuacja z roku na rok będzie się poprawiać.

Reklama