Z Bodzentyna do Krajna nową ścieżką rowerową już wiosną?

Data publikacji: 02.09.2019 10:01
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Budowa ścieżki rowerowej na trasie Bodzentyn - Krajno. Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Skiba - burmistrz Bodzentyna i Jan Reklewski - dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Budowa ścieżki rowerowej na trasie Bodzentyn - Krajno. Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Skiba - burmistrz Bodzentyna i Jan Reklewski - dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Fot. bodzentyn.pl

Trwają intensywne prace przy budowie ścieżki rowerowej z Bodzentyna przez Świętą Katarzynę do Krajna. Między Świętą Katarzyną a Podgórzem wytyczono już koryto trasy i trwa przygotowanie gruntu pod ułożenie asfaltu.

- W ostatnim etapie, od zimy do wiosny, będzie wykonywany odcinek o długości 600 metrów ze Świętej Katarzyny do Krajna. Ścieżka rowerowa wiodąca przez malownicze obszary Świętokrzyskiego Parku Narodowego ma być gotowa i oddana do użytku wiosną przyszłego roku - zapowiada burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba.

- Długość budowanych odcinków ścieżki rowerowej to ponad 3,5 kilometra. Będzie to ścieżka asfaltowa pieszo-rowerowa, o szerokości 2,5 metra. W połowie trasy między Świętą Katarzyną a Bodzentynem będzie miejsce postojowe dla rowerów. Poza wiatą postojową znajdą się tam tablice promujące tereny przyrodnicze gminy i regionu. Z kolei przy klasztorze w Świętej Katarzynie powstanie obiekt turystyczny z toaletami, będący miejscem odpoczynku dla turystów i rowerzystów - mówi Dariusz Skiba.

Ścieżka rowerowa przez obszary cenne przyrodniczo jest tworzona w ścisłym porozumieniu ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. Aby powstała, niezbędne było uzyskanie wielu dodatkowych zezwoleń, m.in. z Ministerstwa Środowiska.

Trasa ma być ważnym elementem turystyki i promocji regionu. Poprawi też bezpieczeństwo rowerzystów i wpłynie na komfort jazdy kierowców. Obecnie rowerzyści jadący przez Świętokrzyski Park Narodowy ze Świętej Katarzyny w kierunku Bodzentyna przemieszczają się wzdłuż drogi wojewódzkiej, gdzie nie ma pobocza. Budowana ścieżka rowerowa będzie zlokalizowana poza pasem drogowym, co oddzieli rowerzystów od jadących aut.

Wartość całego projektu wynosi ponad 5 milionów złotych, z czego ponad 3,5 miliona złotych to dotacja z pieniędzy unijnych dla województwa świętokrzyskiego.

W przyszłości gminy Bieliny, Nowa Słupia, Bodzentyn, Górno i Masłów planują tworzenie kolejnych ścieżek, dzięki czemu powstałaby spójna sieć tras rowerowych wokół Świętego Krzyża i terenów cennych przyrodniczo. Nad koncepcją, która zostanie przedłożona zarządowi województwa, pracuje specjalnie powołana społeczna rada programowa.

Reklama