Lewica przedstawiła swoje propozycje programu oświatowego

Data publikacji: 02.09.2019 20:56
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu od lewej: Sławomir Blicharski, Bogusława Długosz, Paulina Piechna-Więckiewicz, Iwona Wielgus, Arkadiusz Chyla , Alicja Lisiak

Na zdjęciu od lewej: Sławomir Blicharski, Bogusława Długosz, Paulina Piechna-Więckiewicz, Iwona Wielgus, Arkadiusz Chyla , Alicja Lisiak
Kielce. 02.09.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Świętokrzyscy kandydaci Lewicy w wyborach parlamentarnych zaprezentowali swój program dotyczący edukacji. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Kielcach, przedstawiciele ugrupowania zaznaczali, że jednym z głównych postulatów Lewicy jest wyprowadzenie zajęć religii ze szkół, wprowadzenie dodatkowych zajęć z języka angielskiego, a także obowiązkowej edukacji seksualnej dla dzieci i młodzieży.

Jak mówi Paulina Piechna-Więckiewicz, działaczka Wiosny startująca z drugiego miejsca listy Lewicy w województwie świętokrzyskim, program nauczania w polskich szkołach należy zmienić, aby odpowiadał wyzwaniom współczesnego świata.

- Chcemy, żeby dzieci uczyły się m.in. o cyberbezpieczeństwie, zamierzamy rozszerzyć lekcje programowania. Chcemy także utworzyć program, aby w każdym powiedzie istniało przynajmniej trzysta cyfrowych szkół. Kolejnym postulatem jest zastąpienie lekcji religii zajęciami z języka angielskiego - zaznacza.

Wśród pomysłów Lewicy, znajduje się także m.in. wprowadzenie obowiązkowego przedmiotu „edukacja o zdrowiu i seksualności”. Jak zaznaczają przedstawiciele ugrupowania, przedmiot ten miałby być pozbawiony ideologicznych przesłanek i wdrażany przez profesjonalnych edukatorów: ginekologów czy seksuologów. Innym z pomysłów Lewicy jest zwiększenie subwencji oświatowych dla samorządów.

Zdaniem posła Krzysztofa Lipca, prezesa świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości, propozycje programowe Lewicy, dotyczące edukacji nie odpowiadają potrzebom społecznym Polaków.

- Z takim programem niech „Lewica” jedzie na Księżyc, niech tam robią kampanię wyborczą. Polacy już dawno postanowili, w jakim kierunku Polska ma zmierzać. Są to rzeczy niesłychane, wzięte z sufitu, z całą pewnością nie były konsultowane ze społeczeństwem - dodaje poseł.

Świętokrzyscy kandydaci Lewicy zapowiadają, że w kolejnych tygodniach będą prezentować następne punkty swojego programu, a także sposoby finansowania swoich obietnic wyborczych.

Reklama