Nowoczesny sprzęt wojskowy znów w Kielcach

Data publikacji: 03.09.2019 06:24
Autor: Robert Szumielewicz , Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.09.2017 Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Transporter opancerzony Rosomak. Wersja bojowa

06.09.2017 Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Transporter opancerzony Rosomak. Wersja bojowa
Kielce. 06.09.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce / Radio Kielce

Prezydent RP Andrzej Duda prawdopodobnie otworzy 27. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który rozpoczyna się dziś w południe w Targach Kielce. Do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjechało ponad 600 wystawców z kilkudziesięciu krajów świata. Będzie można zobaczyć śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy, materiały wybuchowe, sprzęt i materiały wojsk chemicznych.

Przed główną halą Targów Kielce będzie można podziwiać niektóre z maszyn militarnych. Wśród nich znajduje się m.in. śmigłowiec S-70i „Black Hawk”, produkowany w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu, który do końca tego roku ma znaleźć się na wyposażeniu polskich Wojsk Specjalnych. Jest też makieta supermyśliwca F-35 Lightning, a obok niej pełnowymiarowy model silnika odrzutowego, który napędza maszynę.

Zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił na symulatorach. Jeden z nich pokaże m.in. firma Boeing, której samolot rozpoznawczy P-8 Posejdon przeleci nad Kielcami. Dla fanów pojazdów jest też najnowsza wersja samochodu bojowego AMZ Tur oparta na konstrukcji Forda.

Podczas MSPO zaprezentują się również firmy oferujące nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Na wystawie znaleźć będzie można również artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, różnego rodzaju mundury, sprzęt i materiały medyczne.

Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego od 2004 roku są Wystawy Narodowe. Dotychczas swój potencjał obronny prezentowało 13 państw. W tym roku będą to Stany Zjednoczone. Niewątpliwą atrakcją będzie z pewnością m.in. amerykański czołg Abrams uznawany za najlepszy czołg na świecie, czy śmigłowiec Chinook z dwoma wirnikami.

Targi to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. Trzecia wystawa Europy, po targach w Paryżu i Londynie, potrwa do 6 września.

Partnerem Strategicznym MSPO jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Salon organizowany jest we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz ministerstwami innych resortów, które mają swoich przedstawicieli w Komitecie Honorowym oraz Radzie Programowej MSPO.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego otwarty zostanie dziś o godzinie 12.00. Z kolei na 10.45 zaplanowano inaugurację roku szkolnego klas z udziałem ministra obrony narodowej.

Dzień otwarty MSPO zaplanowano w tym roku na 7 września. Tego dnia, w godzinach 10.00 – 17.00, będzie można bezpłatnie i bez ograniczeń wiekowych oglądać najnowsze zdobycze technologii w dziedzinie obronności.

Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego towarzyszą Międzynarodowe Targi Logistyki LOGISTYKA, które w tym roku obchodzić będą jubileusz 25-lecia.

Reklama