Ambasador USA: Polska dowiodła, że jest liderem w ramach NATO

Data publikacji: 03.09.2019 13:46
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.09.2019. Kielce. Inauguracja 27. Międzynarodowego Przemysłu Obronnego. Na zdjęciu: Georgette Mosbacher - ambasador USA w Polsce

03.09.2019. Kielce. Inauguracja 27. Międzynarodowego Przemysłu Obronnego. Na zdjęciu: Georgette Mosbacher - ambasador USA w Polsce
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Mam zaszczyt otwierać imprezę w pięknym mieście Kielce - mówiła Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

Jak dodała jest to dla niej szczególnie ważne biorąc pod uwagę wieloletnią współpracę między Polską i USA. Nawiązywała tym samym do stuletnich stosunków dyplomatycznych między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Ambasador mówiła, że Polska swoimi działaniami udowodniła, że jest silnym partnerem w NATO. Powiedziała także o współpracy polsko-amerykańskiej między innymi w kontekście zakupu przez Polskę Systemu Patriot oraz planów dotyczących zakupu przez nasz kraj myśliwców F-35.

- Jest to wspaniałe, że można siedzieć tutaj wspólnie i pracować nad wspólnym bezpieczeństwem na świecie. Te targi pokazują specjalne relacje między Stanami Zjednoczonymi, a Polską - mówiła.

Podziękowała organizatorom MSPO, że armia Stanów Zjednoczonych mogła w tym roku przygotować wystawę narodową, która będzie dostępna dla zwiedzających podczas najbliższego weekendu.

Ambasador nawiązała do historycznych wydarzeń i relacji między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Mówiła między innymi, że Kazimierz Pułaski oraz Tadeusz Kościuszko są jednymi z najbardziej zasłużonych postaci w amerykańskiej wojnie o niepodległość.

Na scenie wystąpił także pułkownik Alfred Merrill Worden, amerykański astronauta, uczestnik misji Apollo 15. Wojskowy przekazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie flagę Polski na tle zdjęcia wykonanego na księżycu. Jutro Pułkownik spotka się z uczniami kieleckich szkół.

adv adv
Wiadomości
Reklama