Prezydent: bezpieczeństwo żołnierzy jest najważniejsze

Data publikacji: 03.09.2019 14:01
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.09.2019. Kielce. Inauguracja 27. Międzynarodowego Przemysłu Obronnego. Na zdjęciu: Andrzej Duda - prezydent RP

03.09.2019. Kielce. Inauguracja 27. Międzynarodowego Przemysłu Obronnego. Na zdjęciu: Andrzej Duda - prezydent RP
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prezydent RP Andrzej Duda oficjalnie otworzył 27. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który rozpoczął się w Targach Kielce. Do stolicy regionu przyjechało ponad 600 wystawców z 32 krajów świata, którzy prezentują najnowsze uzbrojenie i sprzęt lotniczy oraz sprzęt obrony powietrznej.

Jak co roku, nie brakuje kompleksowej i specjalistycznej propozycji dla służb mundurowych - Policji, Straży Granicznej i jednostek ratowniczych.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że nowoczesne wyposażenie armii ma służyć przede wszystkim bezpieczeństwu żołnierzy, które jest najważniejsze.

- Trzeba czynić wszystko, by żołnierze mogli sprawnie wykonywać swoje obowiązki, ale jednocześnie robić to tak, by po wypełnieniu zadań wobec Ojczyzny i obywateli mogli wrócić spokojnie do domu do swojej rodziny. Po to jest cały przemysł zbrojeniowy, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. W tym celu są także robione zakupy dla polskiej armii - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wyraził zadowolenie, że Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach po raz kolejny gromadzi ponad 600 wystawców. Podkreślił również aktywny udział armii amerykańskiej.

- Ta narodowa wystawa amerykańska jest dla nas bardzo ważna. Chętnie kupujemy amerykański sprzęt wojskowy. Ponieważ jest on niezwykle nowoczesny, jest sprawdzony w walce, jest sprzętem, który spełnia oczekiwania i walory o których mówiliśmy. Jednocześnie chcielibyśmy by polski przemysł zbrojeniowy miał w swojej ofercie takie produkty. Nie da się tego zrobić prędko. To wymaga długiej pracy, doskonalenia się, badań i ogromnych nakładów - mówił prezydent.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w Kielcach wnioski na dostawę systemu przeciwpancernego Javelin oraz transportowców C-130 Hercules.

Polska chce kupić 60 wyrzutni i 180 przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Ministerstwo podpisało także umowy z Polską Grupą Zbrojeniową na dostawę sprzętu dla Wojsk Lądowych i Wojsk Obrony Terytorialnej. Chodzi między innymi o 16 mobilnych radarów Bystra dla nowo formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Reklama