Kielce stolicą polskiej obronności [KOMENTARZE]

Data publikacji: 03.09.2019 17:14
Autor: Wiktor Dziarmaga , Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
MSPO. Prezydent Andrzej Duda zwiedza ekspozycje. Od lewej: Andrzej Mochoń - prezes Targów Kielce, Anna Krupka - wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Duda - prezydent RP,  Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej, Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Maria Zuba - poseł PiS

MSPO. Prezydent Andrzej Duda zwiedza ekspozycje. Od lewej: Andrzej Mochoń - prezes Targów Kielce, Anna Krupka - wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Duda - prezydent RP, Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej, Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Maria Zuba - poseł PiS
Kielce. 03.09.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Kielcach zostały oficjalnie otwarte targi zbrojeniowe. W otwarciu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wzięli udział między innymi prezydent Andrzej Duda, minister obrony Mariusz Błaszczak i ambasador USA w Polsce.

- Mam zaszczyt otwierać imprezę w pięknym mieście Kielce - mówiła Georgette Mosbacher. Jak dodała jest to dla niej szczególnie ważne biorąc pod uwagę wieloletnią współpracę między Polską i USA. Nawiązywała tym samym do stuletnich stosunków dyplomatycznych między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Ambasador mówiła, że Polska swoimi działaniami udowodniła, że jest silnym partnerem w NATO. Podziękowała organizatorom MSPO, że armia Stanów Zjednoczonych mogła w tym roku przygotować wystawę narodową, która będzie dostępna dla zwiedzających podczas najbliższego weekendu.

- Na te kilka dni, Kielce stały się stolicą polskiej obronności – stwierdziła obecna na uroczystości wiceminister Anna Krupka. Jak dodała, to właśnie tutaj mają okazję zaprezentować się producenci najnowocześniejszych technologii militarnych. Przypomniała również wypowiedź ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która stwierdziła, że dzięki przekazaniu 2% PKB na obronność, Polska staje się liderem w NATO. Oceniła jej wypowiedź jako niezwykle wartościową dla naszego kraju.

Senator PiS Krzysztof Słoń stwierdził, że udane rozpoczęcie największego jak do tej pory Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, jest częścią procesu, którego celem jest znaczne poprawienie obronności naszego kraju.

- Począwszy od 12 czerwca, kiedy zostało podpisane ważne porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi, jesteśmy jako kraj w ciągu tych dobrych zdarzeń, które skutkują podniesieniem poziomu bezpieczeństwa Polski. Dodatkowego, symbolicznego wymiaru temu wydarzeniu dodaje fakt, że kilka dni temu obchodzona była rocznica wybuchu II wojny światowej - powiedział senator Krzysztof Słoń.

Senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej powiedział, że dzięki targom zbrojeniowym, Kielce umacniają swoją pozycje na arenie międzynarodowej. Senator dodał, że ten rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń służących rozwojowi polskiej armii.

- Kielce to na mapie targów obronnych w Europie, równorzędne wydarzenie z Paryżem i Londynem. Jest to doskonała promocja dla miasta i regionu. W tym roku podjęto wiele decyzji, które są omawiane także podczas tego wydarzenia. To między innymi kwestia dotycząca rozwijania 18 dywizji zmechanizowanej na wschodzie Polski. Jest także dużo rozmów dotyczących modernizowania polskiej armii - powiedział senator.

Reklama