Dożynki w Opatowie pod patronatem prezydenta RP

Data publikacji: 03.09.2019 17:28
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Małogoszcz. 01.09.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Tegoroczne Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w najbliższą niedzielę w Opatowie. – Zapraszamy wszystkich, aby jak co roku pokłonić się Panu Bogu i podziękować za plony, zebrane z wielką starannością przy niesprzyjającej aurze, w czasie długotrwałej suszy – powiedział marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

Podkreślił, że wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.

Uroczystość rozpocznie się w południe mszą święta w Kolegiacie św. Marcina, zakończonej procesją i poświęceniem wieńców dożynkowych. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przejdzie na opatowski rynek, gdzie rozpocznie się część obrzędowa, przygotowana przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. – Lubię te obrzędy i mam szacunek do ciężkiej pracy rolników – stwierdził marszałek Andrzej Bętkowski.

Podczas dożynek przewidziano wiele atrakcji. – Zapraszamy do odwiedzenia stoisk ze zdrową żywnością, smakowitymi wyrobami i rękodziełem wykonanym przez naszych artystów -  powiedziała wicemarszałek Renata Janik.

Starostami tegorocznego święta plonów zostali mieszkańcy powiatu opatowskiego: Renata Jędrzejewska i Edward Kupiec. Starosta, jednocześnie sołtys Strzyżowic prowadzi z żoną dwunastohektarowe gospodarstwo. Starościna od 24 lat, wraz z mężem w \Wojciechowicach prowadzi gospodarstwo rolne, specjalizujące się w uprawie zbóż i warzyw oraz hodowli bydła. Starostowie dożynek zgodnie podkreślają, że rok był trudny dla rolnictwa.

Podczas niedzielnych uroczystości w Opatowie wręczone zostaną nagrody w konkursach: na najlepsze gospodarstwo ekologiczne, piękna i bezpieczna zagroda przyjazna środowisku oraz rywalizacji o tytuł Świętokrzyski Rolnik 2019. Rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. 

Reklama