Teatr Żeromskiego znów odkryje swoje tajemnice

Data publikacji: 03.09.2019 17:44
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Teatr im. Stefana Żeromskiego

Teatr im. Stefana Żeromskiego
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach znów otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Stanie się to w niedzielę, 15 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Oprócz zwiedzania teatralnych zakamarków, w programie znalazło się wiele ciekawych wydarzeń. Na ich organizację instytucja ta otrzymała dofinansowanie w wysokości 20 tysięcy złotych z programu „Koalicje dla Niepodległej”.

Obchody staną się kolejną okazją do pokazania zabytkowej siedziby Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach – jednej z najstarszych scen dramatycznych w Polsce, powstałej w 1879 roku oraz prezentacji jej działalności na przestrzeni 140 lat, jej wkładu w formowanie się małej ojczyzny, szeroko pojętej kultury i tożsamości narodowej.

Paulina Drozdowska z działu marketingu kieleckiego teatru podkreśla, że w godzinach od 12.00 do 16.00 będzie można zobaczyć od kulis budynek, w którym mieści się scena dramatyczna, zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne, poznać historię tego obiektu.

- Po raz kolejny będziemy oprowadzać Państwa po zakamarkach teatru. Jest to pewnie jedna już z niewielu okazji do zwiedzenia tej 140-letniej siedziby, jeszcze zanim rozpocznie się remont. Prosimy o wcześniejsze rezerwowanie miejsc. Nauczeni doświadczeniem, wiemy że jest wielu chętnych, którzy chcą zwiedzić nasz obiekt, dlatego prosimy o kontakt z impresariatem – podkreśla Paulina Drozdowska. Rezerwacja będzie prowadzona do 10 września, pod numerem telefonu: 41-344-75-00. Paulina Drozdowska zachęca do fotografowania teatru, a później do podzielenia się wykonanymi zdjęciami. W oparciu o te fotografie powstanie ekspozycja.

Podczas spotkania, które odbędzie się 15 września zaplanowano również quiz na temat teatru, a także prezentację dwutomowego katalogu, zawierającego kalendarium działalności sceny, wydanego z okazji jubileuszu 140-lecia istnienia kieleckiego teatru.

- Zapraszam na spotkanie z twórcami tego wydawnictwa, którzy opowiedzą o pracy nad nim, podzielą się ciekawostkami, anegdotami dotyczącymi naszej sceny – dodaje Paulina Drozdowska.
Natomiast w październiku, we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków oddział Kielce powstanie wystawa projektów kostiumów teatralnych przez lata tworzonych na potrzeby działalności kieleckiej sceny.

Reklama