Prezydent RP Andrzej Duda obejrzał ekspozycję MSPO

Data publikacji: 03.09.2019 17:57
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
MSPO. Prezydent Andrzej Duda zwiedza ekspozycje

MSPO. Prezydent Andrzej Duda zwiedza ekspozycje
Kielce. 03.09.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prezydent RP Andrzej Duda był pod dużym wrażeniem po obejrzeniu ekspozycji 27. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który rozpoczął się w Targach Kielce. Prezydent podkreślił ogromne zainteresowanie salonem, na który przyjechało ponad 600 wystawców z całego świata.

Zwrócił również uwagę na Narodową Wystawę Amerykańską z całą ofertą uzbrojenia. Jednak przede wszystkim warta podkreślenia jest oferta polskich firm. To m. in. armatohaubice KRAB, moździerze RAK, czy prototypowy Bojowy Wóz Piechoty BORSUK, który zastąpi wysłużonego BWP– a.

– Pieniądze, które w najbliższych latach zamierzamy przeznaczać na modernizację i wzmocnienie polskiej armii będą pozostawały na ile to możliwe także w Polsce i napędzały naszą gospodarkę – zaznaczył prezydent.

MSPO. Briefing prasowy. Andrzej Duda - prezydent RPKielce. 03.09.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak również zwrócił uwagę na szybki rozwój polskich firm zbrojeniowych i na deklaracje polsko – amerykańskie dotyczące zwiększenia liczby wojsk USA stacjonujących w Polsce.

– To przesądza o trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Mamy przygotowaną już kolejną deklarację. Mam nadzieję, że w stosunkowo krótkim czasie z wizytą do naszego kraju przyjedzie prezydent USA Donald Trump, jak deklarował to wiceprezydent Mike Pence. Będzie to uszczegółowienie deklaracji z 12 czerwca – powiedział szef MON.  

Mariusz Błaszczak przypomniał m. in. o systemie Patriot i Himars zakupionym od USA, czy śmigłowcach Black Hawk. Negocjowany jest również zakup samolotów F – 35.

MSPO. Briefing prasowy. Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowejKielce. 03.09.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Reklama