WOT nie tylko liczne, ale coraz bardziej nowoczesne

Data publikacji: 04.09.2019 08:31
Autor: Ewa Golińska , Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej
Kielce. 04.09.2019 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Wojska Obrony Terytorialnej wzbogacą się o nowoczesny system przeciwpancerny Javelin. Zapytanie ofertowe przedstawił stronie amerykańskiej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Jak powiedział na naszej antenie pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT, rozwój tej formacji wojskowej łączy się z nabywaniem broni, w tym przypadku pocisków przeciwpancernych. Zaznaczył, że żołnierze muszą wciąż się szkolić i przygotowywać do wykorzystywania nowoczesnego sprzętu. Dodał, że także Polska Grupa Zbrojeniowa ma dostarczyć do Wojsk Obrony Terytorialnej noktowizory oraz celowniki termalne, które dadzą formacji kolejną zdolność reagowania.

- My dzisiaj operujemy w stałych rejonach odpowiedzialności. Jedną z naszych podstawowych zdolności jest bardzo dobra znajomość terenu. Do tego dojdzie możliwość operowania w nocy z nowym uzbrojeniem. To kolejna zdolność, z której będziemy mogli korzystać - dodał gość Radia Kielce.

Pułkownik Artur Barański powiedział, że WOT formuje się etapami. Wkrótce jednostka powstanie w Sandomierzu.

- Przez rok wyszkoliliśmy już prawie 800 terytorialsów. Jest już podpisany etat 102. Batalionu Lekkiej Piechoty w Sandomierzu i to jest bardzo dobra informacja, dlatego, że do końca tego roku ten batalion musimy uzupełnić niemal do stu procent - dodał.

Pułkownik poinformował, że każdy, kto zechce wstąpić w szeregi WOT, może to uczynić. Wystarczy przyjść do Wojskowej Komendy Uzupełnień. Pierwsze szkolenia rozpoczną się w sobotę. Jesienią będą kolejne - dodał. Kandydat musi być pełnoletni, niekarany, musi mieć polskie obywatelstwo i wiek nie przekraczający 55 lat. Szkolenia odbywają się m. in. na poligonie w Nowej Dębie.

Wojska Obrony Terytorialnej mają swoją wystawę na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Żołnierze zaprezentują sprzęt, który wykorzystywany jest podczas reagowania w sytuacjach kryzysowych. Jak zaznaczył Artur Barański, jednym z podstawowych zadań tej formacji jest służenie ludności cywilnej i obrona przed skutkami klęsk.


Reklama