Miliony na budowę i remonty dróg w regionie [LISTA]

Data publikacji: 04.09.2019 14:03
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja wojewody świętokrzyskiego. Od lewej: Krzysztof Słoń - senator PiS, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Bartłomiej Dorywalski - wicewojewoda świętokrzyski, Maria Zuba - poseł PiS i Andrzej Klimczak - dyrektor infrastruktury i rozwoju ŚUW

Konferencja wojewody świętokrzyskiego. Od lewej: Krzysztof Słoń - senator PiS, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Bartłomiej Dorywalski - wicewojewoda świętokrzyski, Maria Zuba - poseł PiS i Andrzej Klimczak - dyrektor infrastruktury i rozwoju ŚUW
Kielce. 04.09.2019 / Fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

Ponad 322 mln zł trafi do świętokrzyskich gmin i powiatów na budowę i remonty dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W sumie dzięki rządowemu wsparciu uda się polepszyć infrastrukturę 352 kilometrów dróg.

Takie są efekty marcowego naboru do programu. Do wojewody wpłynęło 336 wniosków, natomiast zrealizowanych zostanie 306 zadań, które 30 sierpnia zostały zatwierdzone przez premiera.

Jak mówi wojewoda Agata Wojtyszek, program rządowy został dostosowany do potrzeb samorządów i wprowadzono w nim zmiany.

- Nowością jest to, że realizowane będą nie tylko zadania jednoroczne, lecz także wieloletnie, niektóre będą finansowane do 2024 roku. Prosili o to włodarze gmin i powiatów, którzy przyznawali, że trudno było zrealizować przetarg, przeprowadzić inwestycję i rozliczyć ją w ciągu jednego roku - mówi wojewoda.

Zmiana dotyczy także samego finansowania. Samorządy mogły otrzymać wyższą, niż 50-procentową dotację, a maksymalna wartość dofinansowania wzrosła z 3 do 30 mln zł dla jednej inwestycji.

W ramach programu zostanie zrealizowanych 96 zadań powiatowych i 210 gminnych. Kilkumilionowe inwestycje będą prowadzić między innymi gmina Bieliny, Górno, Piekoszów, Końskie, ale też powiat kielecki.

Posłanka PiS Maria Zuba zaznacza, że modernizacja dróg gminnych i powiatowych to zadanie własne samorządów, ale polski rząd wsłuchuje się w ich potrzeby i uwzględnia trudną sytuację materialną. - Ten program pozwala zdecydowanie zmienić stan infrastruktury drogowej w regionie.

Senator PiS Krzysztof Słoń podkreśla, że jest zadowolony z liczby wniosków złożonych przez samorządy. Obejmują one często zadania powiatowe i na granicy gmin.

- Pozwala nam to utworzyć sieć bardzo dobrze skomunikowanych miejscowości. Szykujemy się do rozpoczęcia ważnej inwestycji, jaką jest budowa drogi S74. Sieć lokalnych dróg będzie stanowiła doskonałą alternatywę dla utrudnień, które niebawem pojawią się na trasie - zaznacza.

Za nami jest też kolejny nabór wniosków, na zadania realizowane w 2020 roku. Samorządy złożyły łącznie 198 wniosków. Województwo ma do rozdysponowania w kolejnym rozdaniu 145 mln zł.

Województwo świętokrzyskie - zadania gminne podstawowe

 

Województwo świętokrzyskie - zadania powiatowe podstawowe

Reklama