Andrzej Przychodni nieoficjalnie dyrektorem muzeum w Ostrowcu

Data publikacji: 04.09.2019 14:47
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Kultura
Na zdjęciu: dr Andrzej Przychodni

Na zdjęciu: dr Andrzej Przychodni
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Wszystko wskazuje na to, że dyrektorem Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim zostanie doktor Andrzej Przychodni. Komisja konkursowa po rozmowach z obojgiem zainteresowanych kandydatów postanowiła na to stanowisko rekomendować właśnie jego.

Jak informuje wicestarosta ostrowiecki Andrzej Jabłoński, Andrzej Przychodni jest doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie archeologii, ukończył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Jego zainteresowania skupione są w obszarze epoki żelaza. Zawodowo pełnił już wcześniej funkcje kierownicze. Przez długi czas związany był z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, wcześniej ze służbą konserwatorską i tam zajmował się przede wszystkim archeologią oraz zbiorami.
Przez 2 lata pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą. W swoim dorobku ma wiele publikacji naukowych, głównie związanej z okresem żelaza.

Rekomendację komisji konkursowej rozpatrzy teraz zarząd powiatu. Wicestarosta podkreśla, że Andrzej Przychodni wykazał się znajomością przepisów prawa, wynikających z jego ewentualnych przyszłych obowiązków. Zaprezentował też plan działania na najbliższe 5 lat, który zdeterminowany był przyjęciem Krzemionek na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak podkreśla wicestarosta, Andrzej Przychodni zaproponował bogactwo form w zakresie zwiększenia prestiżu muzeum, poprawy organizacji funkcjonowania placówki, większego zainteresowania wokół muzeum czy organizowania różnych działalności muzealnych.

O stanowisko dyrektora ostrowieckiego muzeum ubiegała się także Beata Kotasiak-Wójcik, zawodowo związana z Muzeum Historycznym Tarnobrzega.

Reklama