Mniej wypadków w rolnictwie

Data publikacji: 04.09.2019 17:46
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce / Akcja żniwa.

Zmniejsza się liczba wypadków w rolnictwie. Od początku roku w województwie świętokrzyskim doszło do 420 takich zdarzeń, a w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 720. Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach od 4 lat odnotowuje sukcesywny spadek liczby wypadków.

Jak szacuje Beata Milewicz z oddziału regionalnego KRUS, spadek w ciągu ostatnich lat rokrocznie oscyluje w granicach 10 procent.

- Rolnicy są coraz bardziej świadomi zagrożeń, na jakie są narażeni w trakcie pracy w polu. Okres zimowy to czas, kiedy rolnik może uporządkować swoje gospodarstwo i zaplanować prace. My podczas szkoleń uwrażliwiamy rolników, by to robili i podpowiadamy, w jaki sposób powinni ułożyć harmonogram. Wpływ na poprawę bezpieczeństwa mają nie tylko działania prewencyjne, lecz także postęp w rolnictwie. Mieszkańcy wsi coraz częściej pozyskują pieniądze na modernizację gospodarstw, umiejętnie korzystają z nowoczesnego sprzętu - mówi.

- Najczęstszymi wypadkami w rolnictwie są upadki. Te dotyczą praktycznie połowy wszystkich niefortunnych zdarzeń w tym sektorze - zaznacza Beata Milewicz.

- Są to upadki z drabin, czy zdarzenia związane z przemieszczaniem się, także z obciążeniem. Drugą grupą wypadków, która dotyka 30 procent poszkodowanych, są obrażenia spowodowane przez maszyny. To potwierdza, że kontakt z maszyną bywa tragiczny w skutkach - dodaje Beata Milewicz.

Pracownicy KRUS-u apelują, by rolnicy nie spieszyli się podczas wykonywania prac. Przestrzegają także przed popadaniem w rutynę i zbyt długim czasem pracy.

W tym roku doszło do 2 wypadków śmiertelnych w rolnictwie. Były to wypadki komunikacyjne.

Świętokrzyski oddział KRUS organizuje konkurs dla młodzieży w wieku 15-24 lata dotyczący bezpiecznych zachowań w gospodarstwie rolnym. Zadaniem uczestników jest nakręcenie 2-minutowego filmiku zawierającego 7 zasad prewencyjnych.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama