Końskie wybudują drogi z ministerialną pomocą

Data publikacji: 05.09.2019 11:02
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Gmina Końskie otrzymała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na wszystkie 8 zgłoszonych projektów.

Burmistrz Krzysztof Obratański informuje, że Ministerstwo Infrastruktury zaopiniowało pozytywnie całą listę projektów drogowych, ale zmniejszyło poziom dofinansowania. Przyznano 60 procentowe dofinansowanie, a nie 80, jak było planowane.

- Musimy rozważyć, jak rozłożyć w czasie te inwestycje, by budżet gminy udźwignął koszt wkładu własnego - mówi Krzysztof Obratański.

Burmistrz zapewnia, że gmina wybuduje wszystkie drogi, na które dostała dofinansowanie.

- Dwie inwestycje są już po procedurze przetargowej - to droga w Nowym Dziebałtowie i ze Sworzyc do Bedlna - dodaje burmistrz.

Droga do Bedlna, jak zapewnia Krzysztof Obratański, jest szczególnie ważna z uwagi na przewóz dzieci do nowopowstającej szkoły w Grabkowie. Transport musiałby się odbywać drogą wojewódzką niezwykle przeciążoną przez ruch tirów, co jest potencjalnie niebezpieczne dla dzieci.

Jak dodaje burmistrz, 3 następne drogi są w procedurze przetargowej: Mostowa, Jarzębinowa, Młyńska z Odludną.

Największe inwestycje, czyli rondo przy ulicy Spacerowej i przebudowa centrum miasta przy Placu Kościuszki będą odłożone na przyszły rok. Te dwie inwestycje, jak przekonuje burmistrz, są najbardziej skomplikowane i muszą być zrealizowane w krótkim czasie. Dlatego rozpoczęcie prac przed zimą nie jest wskazane.

Burmistrz podkreśla, że część robót budowlanych w centrum miasta wymaga wstrzymania dostawy ciepła, a nie można odcinać ogrzewania mieszkańcom w czasie sezonu grzewczego.

Podobne wiadomości
Reklama