Kolejne miliony na drogi. Zostaną wyremontowane ważne odcinki

Data publikacji: 05.09.2019 13:53
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Ogromne pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych dla powiatu kieleckiego. Samorząd otrzymał ponad 80 milionów złotych na remonty i rozbudowę dróg z tego programu.

W najbliższych latach dzięki wsparciu państwa powiat kielecki wraz z gminami zrealizuje inwestycje drogowe w kwocie 144 milionów złotych. Rządowa dotacja pokryje większość kosztów.

Pozostałe pieniądze, czyli 60 milionów złotych dołożą po połowie powiat oraz gminy, w których będą remontowane poszczególne odcinki dróg.

Starosta kielecki Mirosław Gębski nie kryje, że to doskonała wiadomość dla mieszkańców powiatu kieleckiego. Nigdy wcześniej powiat nie otrzymał takich pieniędzy na poprawę infrastruktury drogowej.

- To duża radość, bo składając wnioski, kierowaliśmy się potrzebami mieszkańców. Z pewnością realizacja inwestycji wpłynie na poprawę komunikacji i bezpieczeństwo ruchu. Skala dofinansowania jest olbrzymia. Powiat złożył wnioski na 38 zadań, wszystkie rozpatrzono pozytywnie. To oznacza, że w najbliższych latach będziemy modernizować blisko 100 kilometrów dróg - informuje starosta.

W ciągu najbliższego roku zmodernizowanych zostanie 16 odcinków, remont kolejnych będzie rozłożony na kilka lat.

Największa, 12-milionowa inwestycja będzie realizowana w gminie Bieliny. To rozbudowa odcinka od Porąbek przez Kakonin, Hutę Podłysicę do Huty Szklanej.

- To droga leżąca w miejscowościach bardzo często odwiedzanych przez turystów - mówi Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny. Poprawimy estetykę drogi i tym samym wygląd miejscowości. To także duża poprawa jakości życia mieszkańców gminy Bieliny. Przebudowa będzie kompleksowa: położymy nową nawierzchnię, wykonamy odwodnienie oraz chodnik w terenie zabudowanym - wymienia włodarz.

Gmina Bieliny z Funduszu Dróg Samorządowych pozyskała też spore pieniądze na drogi gminne, w tym 10 milionów złotych na budowę nowego 3-kilometrowego odcinka ulicy Turystycznej. Będzie on otwierał nowe tereny inwestycyjne.

W powiecie kieleckim modernizacje dróg będą realizowane w gminach Strawczyn, Piekoszów, Miedziana Góra, Daleszyce i Chęciny.

Reklama