UJK podsumowuje i snuje plany na przyszłość

Data publikacji: 05.09.2019 15:49
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.09.2019. Kielce. Konferencja UJK. Od lewej: Piotr Ziółkowski - dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Jacek Semaniak -  rektor UJK i Michał Cieślak - poseł Porozumienia

05.09.2019. Kielce. Konferencja UJK. Od lewej: Piotr Ziółkowski - dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Jacek Semaniak - rektor UJK i Michał Cieślak - poseł Porozumienia
Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

160 milionów złotych wsparcia ze środków rządowych otrzymał w ciągu ostatnich dwóch lat Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Profesor Jacek Semaniak, rektor uczelni podsumował wsparcie finansowe i opowiedział o planach na przyszłość.

Jeżeli chodzi o inwestycje, to w ciągu ostatnich dwóch lat UJK dostał na nie ponad 72 miliony złotych ze środków centralnych. Piotr Ziółkowski, dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego mówi, że wsparto między innymi budowę nowej siedziby Wydziału Humanistycznego kieleckiej uczelni.

- Kończy się już budowa Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej. Wartość inwestycji to ponad 30 milionów złotych, z czego ministerstwo przekazało ponad 21 milionów złotych. Dodatkowo UJK dostał obligacje Skarbu Państwa, dzięki którym sfinansuje swoje inwestycje. Wartość tych obligacji to 30 milionów złotych - twierdzi Piotr Ziółkowski.

Budowa Centrum powinna zakończyć się w najbliższych tygodniach. Profesor Jacek Semaniak dodaje, że bardzo ważną inwestycją jest także rozbudowa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. W tym przypadku UJK otrzymał pieniądze na ten cel ze środków regionalnych.

- Ze Środków Regionalnego Programu Operacyjnego rozbudowujemy Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu. Na ten cel z RPO otrzymaliśmy około 40 milionów złotych - informuje rektor UJK.

Jedną z nowości Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu będzie Centrum Symulacji Medycznych dla Lekarzy. Pieniądze na jego powstanie uczelnia dostała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przekazało na ten cel prawie 14 milionów złotych. Uniwersytet dostał również ponad 46 milionów złotych na wdrażanie reformy szkolnictwa wyższego.

Michał Cieślak, poseł Porozumienia uważa, że duże wsparcie finansowe kieleckich uczelni odbije się również na rozwoju województwa.

- Liczymy na to, że nasze uczelnie będą intensywnie współpracować z przedsiębiorcami, w taki sposób, że przełoży się to na rozwój gospodarczy. Na pewno pomoże w tym kampus laboratoryjny Głównego Urzędu Miar, który powstanie w Kielcach - twierdzi parlamentarzysta.

Profesor Jacek Semaniak wspominał o jeszcze jednej niezwykle ważnej kwestii. Do kampusu uczelni przy ulicy Świętokrzyskiej będzie łatwiejszy dojazd, bowiem planowana jest ulica łącząca uczelnię z aleją Solidarności.

Reklama