W „Szklanym Domu” czytali nie tylko nowelę Żeromskiego

Data publikacji: 06.09.2019 21:32
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
06.09.2019. Ciekoty. Narodowe Czytanie 2019. Wójt Masłowa Tomasz Lato i dyrektor „Szklanego Domu” Krystyna Nowakowska.

06.09.2019. Ciekoty. Narodowe Czytanie 2019. Wójt Masłowa Tomasz Lato i dyrektor „Szklanego Domu” Krystyna Nowakowska.
Fot. Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”

„Katarynka” Bolesława Prusa, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta oraz „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego - te trzy nowele były bohaterkami piątkowego popołudnia w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. To jedna z pierwszych odsłon ósmej akcji Narodowe Czytanie w naszym regionie.

06.09.2019. Ciekoty. Narodowe Czytanie 2019Fot. Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”

„Szklany Dom” co roku przyłącza się do inicjatywy prezydenta Polski. Jak mówi Krystyna Nowakowska, dyrektorka Centrum Edukacji i Kultury w Ciekotach, to akcja popularyzująca nie tylko czytelnictwo, ale też polską literaturę.

- Także tę traktowaną wyłącznie jako literaturę szkolną, może niezbyt ciekawą, a właśnie przy takim czytaniu na głos, w jakiejś innej oprawie, może bardziej świątecznej, myślę, że może niektórzy zwrócą uwagę na tę naszą literaturę, docenią ją - podkreśla.

Krystyna Nowakowska dodaje, że cieszy fakt, że utwór Stefana Żeromskiego znów znalazł się w centrum zainteresowania za sprawą Narodowego Czytania. Przed rokiem akcja koncentrowała się wokół „Przedwiośnia”, w tym „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” są jedną z ośmiu nowel wybranych przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę. Fragment tego opowiadania czytała też dyrektor „Szklanego Domu”. Podczas spotkania przywołano też fragmenty „Katarynki” Bolesława Prusa, a także „Orki” Władysława Stanisława Reymonta.

Wśród czytających znalazł się wójt Masłowa Tomasz Lato, a także chętni mieszkańcy gminy. Spotkanie uświetnił koncert fortepianowy muzyki polskiej w wykonaniu Eryka Parchańskiego - ucznia IV klasy drugiego stopnia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, laureata prestiżowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych oraz jego profesora Artura Jaronia.

Narodowe Czytanie, to akcja organizowana przez prezydenta Polski od 2012 roku. Została zainicjowana lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku na liście ośmiu nowel wybranych przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę znalazły się: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” z „Sanatorium pod Klepsydrą” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

06.09.2019. Ciekoty. Narodowe Czytanie 2019. Występ Eryka Parchańskiego.Fot. Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”

Reklama