Marsz Życia i Nadziei w Kielcach. Amazonki zachęcały do badań

Data publikacji: 07.09.2019 07:37 / Data aktualizacji: 07.09.2019 12:50
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Zdrowie
07.09.2019. Kielce. Marsz Życia i Nadziei

07.09.2019. Kielce. Marsz Życia i Nadziei
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ulicami Kielc przeszedł Marsz Życia i Nadziei organizowany przez Świętokrzyski Klub "Amazonki" działający przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Panie, które pokonały raka, namawiały inne kobiety do wykonywania badań.

- Frekwencja jest średnia, ale nie o nią tu chodzi. Chcemy dziś promować zdrowie - mówiła Alicja Korczak, prezes Świętokrzyskiego Klubu „Amazonki”. Staramy się edukować i pokazujemy się z każdej strony, że jesteśmy żywe. To namacalny dowód na to, że z rakiem można wygrać. Im wcześniej się badamy, tym lepiej, bo mamy większą szansę na skuteczną terapię - mówiła.

Amazonka Urszula Siudak mówiła, że marsz jest zorganizowany między innymi po to, by namówić kobiety do profilaktyki.

- Staramy się przekonać kobiety, by nie bały się badań. One są najważniejsze i im wcześniej się na nie zdecydujemy tym nasze szanse są większe.

W marszu szedł także profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Przyznał, że świętokrzyskie amazonki prężnie działają i są pacjentkami niezwykle świadomymi, które pomagają innym kobietom dbać o zdrowie. Powiedział, że marsz jest dowodem na to, że rak to nie wyrok, jednak trzeba dbać o swoje zdrowie i wykonywać badania profilaktyczne.

- Trzeba namawiać kobiety do badań. Poprzez marsz pokazujemy osoby, które przezwyciężyły chorobę nowotworową. Frekwencja na mammografii jest za niska - to 30 procent. Powinna   wynieść 70 procent. Nie załamujemy rąk, namawiamy do badań - zaznaczał profesor.

Amazonki wspierał także senator Krzysztof Słoń który w marszu uczestniczy od kilkunastu lat. Powiedział, że dziś mają one niepisane święto.

- To jest pewne symboliczne podsumowanie całego roku ciężkiej pracy, w tym działalności skoncentrowanej na pozyskiwaniu nowych kobiet zmagających się chorobą. Amazonki dają im nadzieję w tym trudnym okresie, jakim jest informacja o nowotworze - mówił.

Marsz zakończył się przed Kieleckim Centrum Kultury. W specjalnie przygotowanych pomieszczeniach można było między innymi skorzystać z badań piersi, wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi i tlenku węgla, nauczyć się samobadania piersi. Amazonki przygotowały również kulinarne niespodzianki.

Reklama