PSL chce pomagać polskim, młodym rodzinom i wspierać przedsiębiorców

Data publikacji: 07.09.2019 08:17 / Data aktualizacji: 07.09.2019 14:35
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.09.2019. Sandomierz. Konwencja programowa PSL - Koalicja Polska. Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz

07.09.2019. Sandomierz. Konwencja programowa PSL - Koalicja Polska. Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Podczas Konwencji Programowej PSL-KP, lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że program partii opiera się na trzech pakietach: gospodarczym, obywatelskim i antykorupcyjnym.

PSL chce wprowadzić program "Własny kąt", który pozwoli 100 tys. młodym polskim rodzinom na własne mieszkanie. Stronnictwo deklaruje, że młode rodziny dostaną 50 tys. złotych od państwa na wkład własny do zakupu mieszkania, ponieważ problemem cywilizacyjnym dla Polski jest demografia i starzejące się społeczeństwo. Kosiniak-Kamysz dodał, że polityka rodzinna nie może się opierać wyłącznie na zasiłkach i świadczeniach.  

Lider ludowców zamierza także wspierać polskich przedsiębiorców. PSL- KP proponuje od przyszłego roku dobrowolny ZUS. Przedsiębiorca będzie mógł wybrać w czasie całej drogi zawodowej okres, kiedy będzie chciał płacić składki, by nie utracić emerytury. Kosiniak-Kamysz uważa, że to działanie nie spowoduje utraty emerytury. Mówił, że przeciętna długość zawodowa to ok. 40 lat, a około 25 lat składowych potrzebuje mężczyzna, a kobieta 20 lat, żeby mieć minimalną emeryturę. Jak mówił, przedsiębiorca będzie mógł sobie wybrać te 25 lat, w czasie których będzie w stanie płacić dobrowolnie ZUS.

Władysław Kosiniak-Kamysz mówił też o potrzebie wyższych składek na służbę zdrowia do 6,8 procent PKB. Zaproponował, by przesunąć na ochronę zdrowia dwa procent ze składki rentowej.

- To jest kilkanaście miliardów złotych. Jeżeli zmniejszyła się o połowę ilość rencistów w Polsce, to fundusz rentowy, nie wymaga dzisiaj takiego zastrzyku pieniędzy - podkreślił lider PSL.

Jego zdaniem pieniądze na wszystkie zapowiadane programy społeczne będzie można pozyskać z odnawialnych źródeł energii.

- To ma być koło zamachowe polskiej gospodarki, zielona strona mocy - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL zapowiedział, że nie będzie już ciągłych reform  w oświacie, jego partia nie chce powrotu do gimnazjów, ale polska szkoła musi być tak zorganizowana, aby dać szansę na lepszy rozwój.

Z kolei  Paweł Kukiz powiedział,  że chce zmienić państwo partyjne w obywatelskie. Chce tego dokonać poprzez zmianę ordynacji wyborczej na model większościowy, chce wprowadzić możliwość odwołania posłów w trakcie kadencji oraz obniżyć próg referendalny do 30 procent.

Jednym z postulatów jest także powszechny wybór prokuratora generalnego i rzecznika praw obywatelskich. W programie jest także zwolnienie emerytur z podatku oraz zerowy VAT na eko żywność.

Paweł Kukiz powiedział, że głównym celem Koalicji Polskiej jest to, aby stworzyć alternatywę   wobec PO i PiS, utworzyć centrum , które będzie budować porozumienie obywatelskie.

Jedynką na liście PSL-KO w województwie świętokrzyskim jest Czesław Siekierski, który powiedział, że PSL chce wygrać te wybory poprzez kontakt i pracę z ludźmi. Wśród elementów programowych wymienił m. in. potrzebę rozwijania produkcji rolniczej dobrej jakości, lepszy dostęp do lekarzy specjalistów oraz wsparcie procesów wzmacniających edukację po przeprowadzonej reformie, która, jak stwierdził, wprowadziła wiele bałaganu. Jego zdaniem w gospodarce trzeba postawić większy nacisk na innowację i postęp.

Konwencja odbyła się w hali widowiskowo-sportowej. Prowadził ją wiceprezes PSL , europoseł Adam Jarubas.

Reklama