Przyjaciele Muzeum Wsi Kieleckiej przeczytali „Orkę” Reymonta

Data publikacji: 07.09.2019 18:43
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Kultura
07.09.2019. Kielce. Narodowe Czytanie 2019 w Dworku Laszczyków

07.09.2019. Kielce. Narodowe Czytanie 2019 w Dworku Laszczyków
Fot. Rafał Kowalik / Muzeum Wsi Kieleckiej

Nowela Władysława Reymonta „Orka” zabrzmiała na dziedzińcu Dworku Laszczyków. Jednym z czytających był prof. Stanisław Cygan z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, w swojej pracy naukowej zajmujący się gwarą.

- Ten utwór polskiego noblisty jest prawie nieznany, ale urzekający nie tylko charakterystycznym dla Reymonta językiem stylizowanym na gwarę, ale również prozą poetycką - mówi profesor.

Nowelę czytał również Tomasz Bracichowicz. Kielecki muzyk przyznaje, że tekst nie był łatwy ze względu na język dziś już nieużywany.

- Jestem historykiem z wykształcenia i język ten nie jest mi obcy, więc dałem radę - zapewnia artysta.

Gości spotkania witał Zespół Pieśni i Tańca Domaszowianie. Częstowano obwarzankami, a w Dworku Laszczyków można było obejrzeć wystawę poświęconą twórczości Grzegorza Króla.  

- To było przyjemne i pożyteczne popołudnie - podkreślali goście.

W gronie czytających „Orkę” Reymonta znaleźli się m.in. Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Janusz Buczkowski, artysta fotografik, Stanisław Wróbel, redaktor naczelny „Echa Dnia” i nasza redakcyjna koleżanka Ewa Okońska.

Narodowe Czytanie zorganizowało Muzeum Wsi Kieleckiej.

Reklama