W Opatowie dziękowano rolnikom za ich ciężką pracę

Data publikacji: 08.09.2019 07:00 / Data aktualizacji: 08.09.2019 19:18
Autor: Michał Kita , Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.09.2019. Opatów. XIX Wojewódzkie Świętokrzyskie Dożynki. Starostowie dożynek Renata Jędrzejewska i Edward Kupiec

08.09.2019. Opatów. XIX Wojewódzkie Świętokrzyskie Dożynki. Starostowie dożynek Renata Jędrzejewska i Edward Kupiec
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W Opatowie odbyły się XIX dożynki województwa świętokrzyskiego. Rolnicy ze wszystkich powiatów w regionie dziękowali za plony, które zostały zebrane podczas tegorocznych żniw. Na scenie zaprezentowano wieńce dożynkowe, które przygotowali rolnicy.

Tradycyjnie święto plonów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w kolegiacie św. Marcina. Biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski nawiązał do słów św. Jana Pawła II, który porównywał rolników do ewangelicznego siewcy. Przyznał, że polskie rolnictwo znajduje się w trudnych czasach, jednak nadal gospodarze i mieszkańcy wsi są ostoją chrześcijaństwa. Apelował o to, by dbać o polskie rolnictwo.

– Miasto ze wsią, wieś z miastem. Nie dajmy się rozdzielić i zobojętnieć na swoje potrzeby. Odpowiedzialność za ziemię i mieszkańców wsi to część odpowiedzialności za nasze polskie państwo. Rolnictwo to nie prywatna sprawa, ale to dobro całego narodu – mówi biskup Frankowski.

Organizacja dożynek wojewódzkich to zaszczyt dla gminy - zaznaczył burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski. Jak dodał, to nie tylko święto rolników, ale możliwość promocji miasta.

– To wyróżnienie i zaszczyt. Opatów wreszcie został zaznaczony na mapie województwa i mam nadzieję, że to będzie pierwszy krok, aby móc popularyzować Opatów – mówi Grzegorz Gajewski.

Powiat opatowski to powiat głównie rolnicy. Starosta Tomasz Staniek uważa, że ten rejon ma się czym pochwalić, dlatego postawił również na promocję wszystkich ośmiu gmin i tego, co mają najlepsze, nie zapominając o Opatowie, który będzie dążył do tego wzoru Sandomierza, czy Kazimierza Dolnego.

W uroczystości wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści. Poseł Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, która odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego, zaznaczyła, że wojewódzkie święto plonów to wyraz wdzięczności dla rolników za całoroczny trud i ciężką pracę.

- Dziękujemy im za to, że troszczą się o polską ziemię, która jest dla nich matką. Dziękujemy im za to, że pielęgnują wszystkie ludowe zwyczaje i tradycje. Wyraża się to między innymi w przepięknych dożynkowych wieńcach, śpiewach i tańcach. Jestem pod ogromnym wrażeniem dokonań naszych rolników. Zdaję sobie sprawę z tego, jaki potencjał kryje się w świętokrzyskiej ziemi i tradycji. Jako wiceminister odpowiedzialny za turystykę, promuję i zamierzam dalej promować te wartości za granicą - dodała.

Poseł Michał Cieślak podkreślił, że to rolnicy żywią nasze społeczeństwo, a nie supermarket, dlatego ta grupa społeczna zasługuje na najwyższy szacunek.

- Dziś Panu Bogu dziękujemy za plony, a ludziom za ich ciężką pracę. Wszystkim rolnikom składamy życzenia, aby ich życie i ich praca była pracą, która niesie ze sobą wiele wartości, ale także wpływa na rozwój polskiej gospodarki. Rolnikom należą się także podziękowania za to, że dzięki nim możemy się cieszyć na naszych stołach zdrową i ekologiczną polską żywnością - zaznaczył.

Poseł Marek Kwitek podkreślił, że polscy rolnicy za swoją pracę zasługują na jak najlepsze warunki rozwoju swoich gospodarstw, a jednym z elementów docenienia polskiej wsi będzie zrównanie dopłat bezpośrednich do jednego hektara.

- Nie ulega żadnej wątpliwości, że to rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. Za to musimy dziękować także rolnikom świętokrzyskim, których produkty, czy to w powiecie opatowskim czy sandomierskim stoją na bardzo wysokim poziomie. Aby nasi rolnicy mogą konkurować z tymi z zagranicy, aby jednak było to możliwe, dopłaty muszą zostać zrównane. Takie dopłaty na pewno w tej kadencji i tej perspektywie będą - mówił poseł.

Poseł Andrzej Kryj zaznaczył, że powiat opatowski to dla niego miejsce szczególne, ponieważ stąd pochodzi jego rodzina. Jak dodał, w Opatowie, Iwaniskach i Ożarowie ma swoje biura poselskie i często przychodzą do niego rolnicy ze swoimi problemami.

– Są to kwestie związane z zaburzonymi stosunkami wodnymi, dlatego poprawa małej retencji w powiecie opatowskim jest bardzo potrzebna, gdyż problem jest poważny. To także zmowy cenowe, niskie ceny płodów rolnych. Myślę, że to trzeba rozwiązać, ale wiele rzeczy już zrobiliśmy – mówi poseł Andrzej Kryj i dodaje, że rząd wspiera również Koła Gospodyń Wiejskich.

Podczas tegorocznych wojewódzkich dożynek wyłoniono najpiękniejszy wieniec. W tym roku do Spały pojedzie konstrukcja z powiatu sandomierskiego z gminy Koprzywnica. Wieniec wykonała Janina Lipa wraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich z Krzcina. Jak mówi, to ogromna radość i satysfakcja. Jej wieniec już po raz drugi pojedzie na dożynki prezydenckie.

– To zwieńczenie naszej trzytygodniowej pracy. Kształt przypomina koronę, przęsła główne zostały zbudowane ze zboża, ale w okienkach jest dużo ziół, ostki, len, makówki, wszystko co Bozia dała to wykorzystałyśmy – mówi Janina Lipa.

Patronat honorowy nad XIX dożynkami województwa świętokrzyskiego objął prezydent RP Andrzej Duda. List w jego imieniu odczytał marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. W liście skierowanym do rolników z regonu prezydent podziękował za całoroczny trud, a także udział w rozwoju gospodarczym. Andrzej Duda podkreślił ogromne zasługi rolników na rzecz trwania przy wartościach patriotycznych i kultywowaniu pięknych tradycji polskiej wsi.

Gwiazdą wieczoru w czasie dożynek był zespół Brathanki.

Reklama