OBEJRZYJ jedną z ostatnich kompozycji Bronka Opałki

Data publikacji: 08.09.2019 10:17
Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Już dziś na naszej antenie pierwszy odcinek nowej odsłony audycji „Graj kapelo, graj”. Śmierć genialnego artysty Bronisława Opałki, który wcielał się w rolę Genowefy Pigwy, spowodowała, że program „Radio Pigwa” musiał zamienić formułę. Powstała nowa audycja promująca muzykę ludową.

Od sierpnia ubiegłego roku w miejsce „Radia Pigwa” nadawana jest audycja „Graj kapelo, graj”. Do tej pory Genowefę Pigwę zastępowała jej siostrzenica Władzia, czyli wcielająca się w nią Agata Sałata - solistka Kapeli Bielińskiej. W audycji „Graj kapelo, graj” pozostał obecny od jej początku Nadredaktor Młodszy Sebastian Przybyłowicz, który jednocześnie był autorem tekstów satyrycznych.

Od dziś na emisję wchodzi nowa odsłona audycji „Graj kapelo graj”. Z anteny znika Nadredaktor Młodszy oraz Władzia Pigwa.

Ich miejsce zajmą Agata Sałata, Sebastian Przybyłowicz oraz Leszek Ślusarski, którzy wędrując po naszym regionie, nagrywać będą rodzimą muzykę folkową i rozmowy z twórcami ludowymi, między innymi kapelami, zespołami, solistami, poetami, rzeźbiarzami. W audycji nie zabraknie również, archiwalnych nagrań, które pokazują ogromne bogactwo tradycji i kultury ludowej regionu świętokrzyskiego.

Za realizację programu w dalszym ciągu odpowiada Jerzy Szczepanek.

A wraz z rozpoczęciem nowej odsłony zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania jednej z ostatnich kompozycji Bronka Opałki pt. „Konik osierocony”. Muzyczna impresja została zrealizowana w Parku Etnograficznym w Tokarni. Wystąpili w niej przyjaciele Bronka: Jan Kozłowski - muzyk, Sławomir Golemiec - malarz oraz autorka tekstu piosenki Anna Zielińska-Brudek, a także „Siwek” z hodowli koni Andrzeja Konarskiego w Kielcach. To jedna z ostatnich autorskich piosenek Bronka Opało, w której przy aranżacji i produkcji wspierał go Tomasz Joseph Bracichowicz. Pomysłodawcą scenariusza jest Wit Chamera, a wymiar telewizyjny utworu nadał Krzysztof Herod.

Utwór został zaprezentowany m.in. podczas koncertu „Przeżyjmy tu jeszcze raz”, który 1 września odbył się w Kieleckim Centrum Kultury.

Reklama