W Tokarni można było zobaczyć, jak dawniej pieczono chleb

Data publikacji: 08.09.2019 10:27 / Data aktualizacji: 08.09.2019 19:29
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.09.2019. Tokarnia. Święto Chleba

08.09.2019. Tokarnia. Święto Chleba
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Pokazy młócenia zboża cepami, cięcia słomy w sieczkarni, czy mielenia zboża w żarnach. W Parku Etnograficznym w Tokarni odbyło się coroczne Święto Chleba. Uroczystości rozpoczęła msza święta, która została odprawiona w zabytkowym kościele z Rogowa. Odbył się także pokaz „Okrężne” przy udziale Zespołu Pieśni i Tańca Skokotliwi z Mostek.

Jak mówi Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, odwiedzający mają przede wszystkim możliwość poznać bardzo ważną część kultury i historii ziem polskich na przykładzie wyrobu chleba. Jak wyjaśnia, ten prosty produkt spożywczy przez lata nabrał w naszym kraju znaczenia symbolicznego. Można zobaczyć, jak wyglądał każdy z etapów wyrabiania chleba od przemiału zboża po jego wypiek. Specjalnie na tę okazję uruchomiony został zabytkowy wiatrak z Dębna.

Poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że Święto Chleba jest także świętem polskich rolników oraz możliwością oddania im hołdu i czci za ich ciężką pracę oraz trud. Dodał również, że w naszym kraju szczególnie teraz potrzebne jest kultywowanie polskich tradycji.

Senator PiS Krzysztof Słoń wspomniał o szacunku dla chleba, jako jednego z nieoficjalnych symboli polskiego dziedzictwa narodowego. Dodał, że ten szacunek dla pieczywa od zawsze wyróżniał nas spośród innych krajów.

Radna Agata Wojda zaznaczyła, że chleb, oprócz dobrobytu, był również symbolem rodziny i przyjaźni międzyludzkiej. Dodała również, że Święto Chleba jest przede wszystkim dobrym sposobem spędzania wolnego czasu w przyjemnej atmosferze.

Przy okazji tegorocznego Święta Chleba swój benefis 55-lecia działalności obchodził zespół Kowalanki, który na scenie odśpiewał kilka najbardziej znanych polskich utworów ludowych.

Reklama