Rolnicy z gminy Jędrzejów świętowali w Łysakowie

Data publikacji: 08.09.2019 20:53
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.09.2019. Łysaków. Dożynki Gminy Jędrzejów

08.09.2019. Łysaków. Dożynki Gminy Jędrzejów
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Msza w kościele parafialnym w Łysakowie rozpoczęła Dożynki Gminy Jędrzejów. Potem uczestnicy uroczystości przeszli na boisko Szkoły Podstawowej, gdzie odbyła się część obrzędowa.

Symbolicznie chleb podzielili: przewodniczący rady miejskiej w Jędrzejowie Robert Kruk, burmistrz miasta Marcin Piszczek oraz starostowie dożynek: Monika Koniusz i Adam Smorąg.

W święcie plonów oprócz tłumnie zebranych rolników, udział wzięli parlamentarzyści: wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk oraz senator Jacek Włosowicz.

Piotr Wawrzyk, w swoim wystąpieniu, nawiązał do informacji, jakie przekazał prezes partii Jarosław Kaczyński. Chodzi m. in o zrównanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników do takiego poziomu, jaki mają rolnicy na zachodzie Europy. Jak mówił, koniec z dyskryminacją, ponieważ rolnicy w Polsce, także ciężko, a nawet ciężej pracują, a dostają od Unii mniejsze pieniądze.

– Nie pozwolimy też, aby na wspólną politykę rolną było mniej pieniędzy niż to wynika z dotychczasowych środków. Nie może być tak, że Unia Europejska problemy, które ma, rozwiązuje koszem przede wszystkim polskich rolników. Na to nie ma i nie będzie zgody, ponieważ w  Unii wszyscy jesteśmy równi. Albo będzie równouprawnienie, albo nie będzie budżetu unijnego – zapewnił minister Wawrzyk.

Jak powiedział senator Jacek Włosowicz, wszyscy świętujemy efekty pracy rolników, pracy która nie jest łatwa, ponieważ zależy od pogody. Jak dodał ma nadzieję, że przy tym ryzyku, które ponoszą rolnicy, widzą, że w tej trudnej pracy nie pozostają sami, że mają wsparcie od osób, które zostały przez nich wybrane na poziomie wojewódzkim i centralnym.

 – Mogę państwa zapewnić, że w dalszym ciągu rolnictwo będzie traktowane nie jako zwykła działalność, gdzie każdy indywidualnie ponosi ryzyko, tylko ryzyko musimy ponosić wszyscy, ponieważ wy nam zapewniacie chleb, czyli bezpieczeństwo żywnościowe – mówił senator Włosowicz.  

Jak mówił burmistrz Marcin Piszczek, dożynki to szczególny dzień nie tylko dla rolników, ale dla całej gminy Jędrzejów. Gminy, w której rolnicy stanowią silną grupę, gdzie tradycje rolnicze od zawsze były bardzo silne. – Miejmy nadzieję, że to się nie zmieni  - stwierdził burmistrz.

Starościną tegorocznych dożynek Gminy Jędrzejów była Monika Koniusz z Łysakowa  Kawęczyńskiego, która wraz z mężem prowadzi wspólnie gospodarstwo rolne o powierzchni 50 hektarów. Natomiast starostą był Adam Smorąg zamieszkały w Łysakowie Drugim. Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 75 hektarów.

W części artystycznej Święta Plonów wystąpiły zespoły i kapele ludowe oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Centrum Kultury w Jędrzejowie, a także dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łysakowie Drugim i  Marcin Chlebny "Kindżał"

Reklama