Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych ma 30 lat

Data publikacji: 09.09.2019 11:25
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.09.2019. Kielce. Jubileusz 30-lecia istnienia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

09.09.2019. Kielce. Jubileusz 30-lecia istnienia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach
Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Trzydniowe uroczystości związane z kolejną rocznicą powstania jednostki rozpoczną się w środę 18 września w Bazylice Katedralnej, gdzie odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny, żołnierzy i pracowników Centrum. Nabożeństwo zaplanowano na godzinę 18.00.

Po nim uczestnicy przejdą na Plac Zamkowy, gdzie m.in. zostanie podniesiona flaga na maszt, a okolicznościowe przemówienie wygłosi pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum. Na koniec zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem patrona jednostki - generała broni Władysława Sikorskiego.

Płk Paweł Chabielski przypomina, że Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych zostało powołane w 1989 roku. Jak dodaje, na przestrzeni lat wiele się zmieniło.

- Były misje, które miały przełomowe znaczenie dla polskich sił zbrojnych. Uczestniczyliśmy między innymi w misjach w Iraku i w Afganistanie. Doświadczenia, które z nich przywieźliśmy spowodowały, że sprzęt, technologie i procedury szkoleniowe musiały zostać zaktualizowane - powiedział płk Paweł Chabielski.

Żołnierze, którzy wyjeżdżają na tereny objęte wojną, w Kielcach dowiadują się jak poradzić sobie w sytuacjach zagrożenia oraz jak powinna przebiegać współpraca cywilno-wojskowa. Ważnym elementem są także zajęcia z kultury danego regionu.

Centrum współpracuje z polskimi i zagranicznymi instytucjami oraz organizacjami, m.in. Civil-Military Cooperation Centre of Excellence i Civil Affairs Team.

W związku z obchodami 30-lecia istnienia jednostki, do Kielc przyjadą goście m.in. z Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec. Delegaci zobaczą, jakim sprzętem dysponuje centrum oraz obejrzą pokaz musztry paradnej Orkiestry Wojska Polskiego z Radomia. Wstęp na teren jednostki, odbędzie się za okazaniem zaproszeń.

Przedstawiciele centrum chcą świętować kolejną rocznicę istnienia także z mieszkańcami regionu. W związku z tym w piątek, 20 września w Targach Kielce zostanie zaprezentowany sprzęt, będący na wyposażeniu jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Chętni będą mogli zobaczyć m.in. śmigłowce W3 Sokół, czołg Leopard oraz zestaw rakietowy POPRAD.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Prezentacja rozpocznie się o godzinie 11.00, a zakończy o 17.00.

Reklama