Kto zajmie się remontem Zagrody Czernikiewiczów?

Data publikacji: 09.09.2019 12:32
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zagroda Czernikiewiczów

Zagroda Czernikiewiczów
Fot. Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej ogłosiło przetarg na remont Zagrody Czernikiewiczów w Bodzentynie. W obiekcie mają zostać przeprowadzone prace budowlane, poprzez które atrakcja turystyczna będzie bardziej przyjazna dla odwiedzających.

Jak podkreśla Jarosław Karyś, wicedyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, która prowadzi to miejsce, modernizacja będzie składała się z trzech elementów.

- Chcemy przede wszystkim przygotować salę edukacyjną muzealną, ale też wykonać węzeł sanitarny, którego do tej pory nie było. Ponadto, musimy wymienić całą sieć elektryczną, bo jest w złym stanie - zaznacza wicedyrektor.

Dyrektor podkreśla, że prace, choć nie mają dużego zasięgu, są ważne, bo obiekt nie jest przystosowany do współczesnych czasów. Do tej pory nie było w nim w ogóle łazienek dla turystów, a salka, w której przyjmowano grupy, w tym wycieczki szkolne pozostawiała wiele do życzenia.

To już drugi przetarg na wykonanie prac - zaznacza Jarosław Karyś.

- Niestety w pierwszym nikt się nie zgłosił. Liczymy na to, że jakaś firma podejmie się zadania i przetarg rozstrzygnie się w trzeciej dekadzie września - mówi.

Modernizacja to koszt około 200 tysięcy złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą w większości z funduszy unijnych.

Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie jest najstarszą i jedyną tak kompleksowo zachowaną małomiasteczkową zagrodą znaną z terenów Kielecczyzny. Jej najstarsze elementy - części domu mieszkalnego oraz budynki gospodarcze, wozownia i ogrodzenie pochodzą z 1809 roku. Pozostałe trzy zostały dobudowane do domu. Izby mieszkalne pochodzą z 1870 i 1920 roku.

Reklama