Studenci UJK z wyższymi stypendiami i... droższymi akademikami

Data publikacji: 12.09.2019 15:37
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.08.2019 Kielce. Kampus UJK przy ulicy Świętokrzyskiej

22.08.2019 Kielce. Kampus UJK przy ulicy Świętokrzyskiej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uniwersytet Jana Kochanowskiego podnosi wysokość stypendiów dla studentów. Jak mówi Piotr Burda, rzecznik uczelni, wzrost jest duży, a więcej dostaną zarówno studenci pobierający stypendia socjalne jak i ci, którym przysługiwać będzie stypendium naukowe.

- Stypendium socjalne, które na naszej uczelni otrzymywało 1850 osób wzrośnie o około 200 złotych, a maksymalna stawka będzie wynosiła 900 złotych. Zadowolone będą również osoby, które mają bardzo dobre wyniki w nauce, sporcie lub sztuce, bo wzrośnie wysokość stypendium przyznawanego przez rektora. W ubiegłym roku osób, które je otrzymywały było ponad tysiąc - dodaje Piotr Burda.

Stypendia naukowe pod względem wysokości zostały podzielone na trzy stopnie. To odpowiednio 1000, 1200 i 1400 złotych. W ubiegłym roku wahały się od 600 do 1450 złotych.

Wyższe będzie również stypendium dla osób z niepełnosprawnościami. Od przyszłego roku akademickiego będą się wypłacane w kwotach od 500 do 700 złotych. Do tej pory były one o 200 złotych niższe. W ubiegłym roku z takiego wsparcia w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego korzystało 260 studentów.

Żaków spoza Kielc na pewno nie ucieszy fakt, że będą musieli więcej zapłacić za miejsce w akademiku. Piotr Burda zapewnia jednak, że wzrost opłat nie jest duży.

- Pokoje dwu i trzyosobowe będą droższe o 40 złotych miesięcznie, a za „jedynki” studenci wydadzą około 100 złotych więcej. Stawki za pokoje dwuosobowe to 410 złotych, a za trzyosobowe 370. Z kolei za „jedynki” studenci zapłacą 550 złotych miesięcznie. Droższe pokoje jednoosobowe będą w Domu Studenckim Asystent. Ich koszt wyniesie 650 złotych miesięcznie - informuje rzecznik UJK.

Jak mówi Piotr Burda, mimo wyższych opłat za akademik, liczba chętnych na pokój jest bardzo duża. Prawdopodobnie część studentów chcących uczyć się w Kielcach będzie musiała poszukać innego lokum.

Reklama