Rozpoczęły się zawody European Rover Challenge [TRANSMISJA]

Data publikacji: 13.09.2019 12:00 / Data aktualizacji: 13.09.2019 13:10
Autor: Daniel Lenart , Aneta Cielibała-Gil / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.09.2019 Kielce. Łazik marsjański

13.09.2019 Kielce. Łazik marsjański
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Marsjańskie roboty z całego świata rozpoczęły rywalizację w Kielcach. Specjalnie dla nich fragment kampusu Politechniki Świętokrzyskiej zmieniono tak, by przypominał powierzchnię Marsa. Łukasz Wilczyński, prezes European Space Foundation, organizator zawodów mówi, że tor jest w tym roku bardzo trudny, pełen kamieni i kraterów, bo w ten sposób odwzorowuje fragment powierzchni Czerwonej Planety. W rywalizacji startuje 28 pojazdów.

Wśród nich jest łazik drużyny Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. Małgorzata Łaganowska, team lider zespołu tuż przed rozpoczęciem zawodów mówiła, że ich pojazd jest świetnie przygotowany i drużyna liczy na wysokie miejsce.

- Wszystko działa, tak jak powinno, potrzebujemy tylko odrobiny szczęścia, żeby tak było przez całe zawody. Jeżeli chodzi o konkurencję, to najsilniejsze wydają się drużyny z innych polskich uczelni. Polacy mają duże doświadczenie w konstrukcji łazików, co wielokrotnie pokazywali na tego typu zawodach - twierdzi Małgorzata Łaganowska.

Politechnika Świętokrzyska wystawia w zawodach dwie drużyny. Kibicuje im poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta podkreśla, że obok zmagań konstruktorów w Kielcach odbywa się też międzynarodowa konferencja poświęcona branży sektora kosmicznego.

- Przemysł robotyczno-kosmiczny stanowi największe wyzwanie dla wielu krajów. Cieszę się, że Polska nie jest w ogonie tej branży. Nasz przemysł mocno się angażuje, dzięki współpracy środowisk naukowych. Mam takie przekonanie, że Kielce bardzo mocno się angażują, stawiają na naukę, na rozwój biznesu - mówi Krzysztof Lipiec.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk przypomina, że polskie technologie są już stosowane w misjach kosmicznych, a dla młodych konstruktorów, którzy biorą udział w zawodach, te zmagania mogą być pierwszym krokiem do kariery w przemyśle kosmicznym.

- Tego rodzaju zawody zawsze mają swój ciąg dalszy w postaci nawiązania kontraktów i rozwoju tych zespołów już na rynku komercyjnym, na rynku naukowo-badawczym. Stąd się zaczyna droga do podboju Kosmosu - twierdzi minister.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podkreśla, że chciałby, żeby również w przyszłym roku jego uczelnia była współorganizatorem European Rover Challenge. Jego zdaniem to doskonała promocja uczelni oraz Kielc.

Zwycięzców ERC poznamy w niedzielę. W uroczystości wręczenia nagród swój udział zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dzisiejszy Raport Dnia nadajemy z Politechniki Świętokrzyskiej. Zachęcamy do pozostania z nami do godziny 14.00. 

Zobacz TRANSMISJĘ 


Reklama