Biblioteka książek związanych ze sztuką powstanie w Jędrzejowie

Data publikacji: 13.09.2019 14:35
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Kultura
13.09.2019. Jędrzejów. Nowe zbiory Instytutu Kultury Ireneusza Ślusarczyka w Jędrzejowie

13.09.2019. Jędrzejów. Nowe zbiory Instytutu Kultury Ireneusza Ślusarczyka w Jędrzejowie
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Instytut Kultury Ireneusza Ślusarczyka zgromadził już około 300 pozycji, dotyczących teatru, tańca i muzyki, podarowanych przez Muzeum im. Przypkowskich. Ta instytucja otrzymała je w spadku po Ewie Makomaskiej-Mozer, siostrze Tadeusza Przypkowskiego, która była historykiem teatru.

Jak mówi Edgar Wojtasiak, dyrektor biura instytutu kultury, woluminy to głównie teatralia, m.in. w języku rosyjskim, angielskim, francuskim, które pochodzą z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. W zbiorze znajdują się również gotowe scenariusze teatralne.

- W naszym zbiorze jest bardzo dużo pozycji i informacji, których nie znajdziemy w internecie, dlatego naszym celem w przyszłości będzie pozyskanie pieniędzy na digitalizację zbioru, aby był dostępny nie tylko dla mieszkańców Jędrzejowa i okolic, ale dla wszystkich miłośników teatru i sztuki - mówi przedstawiciel instytutu.

Na pamiątkę Ewy Makomaskiej-Mozer w siedzibie instytutu powstanie również gablota pamiątek po niej, w której nie zabraknie m.in. zaproszeń do teatrów i listów, które zbierała siostra Tadeusza Przypkowskiego.

Biblioteka książek związanych ze sztuką ma zostać otwarta w październiku.

Instytut Kultury Ireneusza Ślusarczyka w Jędrzejowie powstał w lutym tego roku, po przekształceniu Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych „Pro Persona”, które organizowało m. in. Festiwal Piosenki Turystycznej i Poetyckiej Wagonowe Tra La La.

Tagi do tego wpisu
Reklama