Uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu zgromadziły tłumy wiernych [KOMENTARZE]

Data publikacji: 14.09.2019 17:29
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.09.2019. Święty Krzyż. Główne uroczystości odpustowe

14.09.2019. Święty Krzyż. Główne uroczystości odpustowe
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Tysiące wiernych wzięło udział w uroczystej mszy świętej z okazji odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, na błoniach przed bazyliką na Świętym Krzyżu. Nabożeństwu przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

W homilii do wiernych hierarcha przestrzegał przed odradzającym się ateizmem. 

- Zło zatacza coraz szersze kręgi, dlatego trzeba być czujnym i dalej nazywać rzeczy po imieniu. Bez obrażania kogokolwiek, ale i bez politycznej poprawności, tylko w ten sposób uratujemy i siebie i innych, bo za chwilę będzie już za późno - zaznaczył hierarcha.

W uroczystościach wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści oraz politycy Prawa i Sprawiedliwości. Jak zaznaczył poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur PiS - obecność podczas uroczystości, w tak szczególnym miejscu, jest manifestacją naszej przynależności do kultury chrześcijańskiej.

- Jako dumny polski naród pamiętamy o tym, że nasza państwowość zawsze była związana z Kościołem, z wartościami chrześcijańskimi. Dzisiaj, kiedy chrześcijanie na świecie są prześladowani, a Polskę także zalewa fala ideologii wrogiej chrześcijaństwu, musieliśmy dać świadectwo, dlatego jesteśmy na Świętym Krzyżu. Dzisiejsza homilia biskupa Nitkiewicza jest dla nas bardzo ważnym pouczeniem, wręcz przykazaniem - zaznacza.  

Anna Krupka wiceminister sportu i turystyki, podkreśla, że Święty Krzyż jako najstarsze sanktuarium w Polsce, to miejsce szczególne dla całego kraju.

- Cieszę się, że także ja w swojej działalności poselskiej i ministerialnej mogę to miejsce wspierać. Sanktuarium i Ziemia Świętego Krzyża, to nasze ogromne dziedzictwo. To miejsce od wieków było bastionem polskości, chrześcijaństwa, a także polskiej kultury - dodaje.

Anna Krupka zaznacza, że w najbliższy poniedziałek Święty Krzyż zostanie jednym z laureatów programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Polskie marki turystyczne”. Jak mówi, to wielki sukces i szansa na zwiększenie potencjału turystycznego Ziemi Świętego Krzyża.

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych zaznacza, że sanktuarium na Świętym Krzyżu, to szczególne miejsce, aby przypomnieć sobie o naszych korzeniach i wartościach, z których wyrośliśmy.

- Homilia biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza była bardzo mądra, odwoływała się także do historii tego miejsca. Słowo biskupa pokazało z jakimi wyzwaniami obecnie zmagają się ci, którzy są wierni tradycji i swojej tożsamości - dodaje.

Poseł Maria Zuba podkreśla, że najstarsze sanktuarium w Polsce to miejsce, do którego od wieków pielgrzymowali nie tylko władcy, ale także wierni z całego kraju, aby manifestować swoje przywiązanie do wartości chrześcijańskich.

- Tylko z tymi wartościami jesteśmy w stanie zbudować lepszą przyszłość dla Polaków. Dziś z Sanktuarium na Świętym Krzyżu w sposób szczególny łączą się w modlitwie inne kościoły pod tym samym wezwaniem - zaznacza.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego mówi, że każdego roku uczestniczy w uroczystościach odpustowych ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego.  

- Wierni szczególnie w takim dniu przyjeżdżają tutaj pomodlić się i spotkać we wspólnocie. Jest to budujące zwłaszcza w czasach, kiedy wartości, o których mówił podczas homilii biskup Nitkiewicz są zagrożone. Najwyższy czas zdać sobie z tego sprawę, że tylko razem możemy się przeciwstawić złu, które próbuje te wartości zwalczyć- dodaje.

W nabożeństwie wzięła udział także Teresa Tomaszewska wraz z córką Agatą,. Obie panie podkreślają, że odpust w najstarszym polskim sanktuarium, to wyjątkowe wydarzenie.

- Ten dzień jest szczególny, ponieważ możemy dziś stanąć pod krzyżem, oddać mu pokłon i ucałować święte relikwie. Robią to wszystkie pokolenia, dlatego jestem tu razem z córką, ponieważ jako rodzic mam obowiązek przekazywać młodym cześć dla krzyża, wiarę, a także patriotyzm, jaki wiąże się z tym miejscem - zaznacza.

Agata Tomaszewska zaznacza, że współcześnie wiele młodych osób ma trudności z manifestowaniem swojej wiary.

- Myślę, że im coś jest trudniejsze, tym większą ma wartość. Dlatego takie uroczystości jak dziś, pozwalają szczególnie młodym osobom przypomnieć sobie, jak to jest ważne, aby poświęcić swój czas na wizytę w kościele, aby pogłębić swoją relację z Panem Bogiem - dodaje.

Hasło tegorocznego odpustu na Świętym Krzyżu brzmi: „Patrząc na krzyż, uczmy się miłości”. To słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas spotkania z wiernymi na lotnisku w Masłowie w 1991 roku.

Reklama