Wielka kasa na remonty dróg w regionie [RAPORT]

Data publikacji: 16.09.2019 14:01 / Data aktualizacji: 16.09.2019 15:52
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda , Anna Głąb , Marta Gajda , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.09.2019. Kielce. Wręczenie promes samorządowcom z terenu powiatu kieleckiego na budowę i remonty dróg gminnych i powiatowych. Promesy wręczyła Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski

16.09.2019. Kielce. Wręczenie promes samorządowcom z terenu powiatu kieleckiego na budowę i remonty dróg gminnych i powiatowych. Promesy wręczyła Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski
Fot. Izabela Mortas / Radio Kielce

Ponad 157 mln zł otrzymają gminy z terenu powiatu kieleckiego i powiat kielecki na budowę i remonty dróg gminnych i powiatowych. Wojewoda Agata Wojtyszek wręczyła samorządowcom promesy na poprawę infrastruktury drogowej.

W najbliższych latach zmodernizowanych zostanie blisko 100 km dróg powiatowych i kilkadziesiąt odcinków gminnych. Najbardziej imponujące są kwoty, jakie otrzymał powiat kielecki - to 80 mln zł. Dotacja pomoże poprawić infrastrukturę drogową niemal w każdej gminie w powiecie.

- Łącznie w powiecie kieleckim przebudowanych zostanie 38 odcinków dróg - podkreśla wojewoda.

- To bardzo ważne wsparcie, zapewniające stabilizację. Nie ma chyba w powiecie kieleckim gminy, która nie skorzystałaby z programu. Jeśli gminy nie realizują zadań powiatowych, to modernizują i budują drogi gminne z rządową dotacją. Wsparcie jest różnorodne, w zależności od potrzeb. Niektórzy remontują jedną drogę, inni cztery i więcej - zaznacza wojewoda.

Promesę na 12,5 mln zł otrzymała gmina Piekoszów.

- Dzięki temu wsparciu poprawimy jakość 9 odcinków dróg - podkreśla Zbigniew Piątek, wójt gminy Piekoszów.

- To dla nas wielki zastrzyk gotówki. Myślę, że po wykonaniu zadań, zrobimy duży skok cywilizacyjny pod względem infrastruktury drogowej w gminie. Prace są zaplanowane na najbliższe 3 lata, czeka nas dużo pracy - podkreśla wójt.

Ponad 9,5 mln zł na remonty i przebudowę dróg gminnych trafi do Chęcin, ale licząc zadania realizowane z powiatem kieleckim, wsparcie jest jeszcze większe. Burmistrz Robert Jaworski podkreśla, że tak duże kwoty na drogi w historii gminy jeszcze nie spłynęły.

- To ponad 20 mln zł, licząc zadania realizowane także z powiatem. Te pieniądze pozwolą zmienić oblicze naszych dróg, znacząco je poprawić. Jako gmina zrealizujemy 4 inwestycje, w naszej ocenie strategiczne - mówi.

Będą to trzy ulice w Chęcinach i jeden odcinek drogi między Polichnem a Gościńcem. Drogi zostaną utwardzone, niektóre wzbogacone o chodniki i ścieżki rowerowe.

Senator PiS Krzysztof Słoń mówi, że województwo świętokrzyskie otrzymało ogromne wsparcie, ale świetnie spisali się też burmistrzowie i wójtowie.

- Jako wieloletni samorządowiec wiem, że trudno przekonać członków rady gminy do wydania pieniędzy na remonty dróg. Ale wam się udało i za to wam dziękuje - podkreśla. 

Posłanka PiS Maria Zuba podkreśliła, że budowa dróg gminnych i powiatowych to zadania własne samorządów, tymczasem rząd dokłada w całej Polsce do tych zadań 36 mld zł. 

- Samorządom zdecydowanie łatwiej podjąć się więc takich zadań, bo mogą realizować zarówno zadania jednoroczne, jak i wieloletnie. Dużym udogodnieniem jest także realizacja w systemie „Projektuj i buduj”, który umożliwia szczegóły projektów ustalać na poziomie przetargu - podkreśla posłanka.

Za nami jest też kolejny nabór wniosków, na zadania realizowane w 2020 roku. Samorządy złożyły łącznie 198 wniosków. Województwo ma do rozdysponowania w kolejnym rozdaniu 145 mln zł.

POWIAT JĘDRZEJOWSKI

12,6 mln zł otrzymały samorządy z powiatu jędrzejowskiego z Funduszu Dróg Samorządowych. Promesy na realizację zadań drogowych wręczył wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski.

9 promes na remont i modernizacje dróg powiatowych na łączną kwotę ponad 5,537 mln zł otrzymało Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie. Największe dofinansowanie w kwocie  5,495 mln zł otrzymała gmina Jędrzejów na budowę drogi gminnej w ciągu ulicy Jasionka, stanowiącą główną część drogi na terenach inwestycyjnych. Powstanie 7-metrowa jezdnia, chodnik i oświetlenie. W celu realizacji zadania przesunięte zostanie również koryto rzeki.

Jak mówi Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa, budowa drogi wpłynie na jeszcze większe zainteresowanie firm strefą ekonomiczną na obszarze Jędrzejów-Południe. Jest duża szansa na to, że duża firma z Wielkopolski również zakupi działkę pod inwestycje.

- Jestem przekonany, że droga ta będzie stanowić również  obwodnicę śródmiejską, która ułatwi skomunikowanie zachodniej części Jędrzejowa z S7 - mówi Marcin Piszczek.

Ponadto w ramach Funduszu Dróg Samorządowych prawie 840 tys. zł otrzymała gmina Sobków, ponad 162 tys. zł gmina Małogoszcz i 360 tys. zł gmina Sędziszów.

Jak powiedział Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa dzięki 50 proc. dofinansowaniu za łączną kwotę 720 tys. zł uda się wyremontować 1,5 km odcinek drogi Klimontówek - Skorupków. To droga, która została mocno zniszczona z powodu transportu ponadnormatywnego, jaki odbywa się do dużych chlewni w gminie Wodzisław. Inwestycja ta powinna poprawić komfort życia mieszkańców gminy Sędziszów, którzy mieszkają wzdłuż tej drogi gminnej. O ten remont, mieszkańcy starali się od wielu lat - mówi burmistrz Szarek.

W ramach Funduszu Dróg Samorządowych w ostatnim w ostatnim rozdaniu do województwa świętokrzyskiego w sumie trafiło około 322 mln zł. Pieniądze przeznaczone będą na remont modernizacje około 350 km dróg gminnych i powiatowych - poinformował wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski.

Jak dodał, to pieniądze wyczekiwane przez samorządowców, ponieważ do zrealizowania są bardzo ważne inwestycje, o które zabiegają mieszkańcy poszczególnych gmin w naszym regionie. Jak zapewnił, już w najbliższym czasie pieniądze trafią na konta samorządów.

Wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski promesy na remonty i modernizację dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych wręczył również we Włoszczowie, Pińczowie, Busku oraz w Kazimierzy Wielkiej.

POWIATY OSTROWIECKI, STARACHOWICKI I SKARŻYSKI

Dzięki pieniądzom z Funduszu Dróg Samorządowych zmienią się także drogi w powiatach ostrowieckim, starachowickim i skarżyskim.

16.09.2019. Kunów. Wręczenie środków na przebudowę dróg z Funduszu Dróg Samorządowych. Na zdjęciu (od lewej): Lech Łodej - burmistrz Kunowa, Krzysztof Gajewski - wójt gminy Waśniów, Andrzej Kryj - poseł PiS, Joanna Suska - burmistrz Ćmielowa, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Maria Zuba - poseł PiS, Jerzy Murzyn - wójt gminy Bodzechów, Jarosław Rusiecki - senator PiS, Andrzej Jabłoński - wicestarosta ostrowiecki i Dominik Smoliński - wiceprezydent Ostrowca ŚwiętokrzyskiegoFot. Anna Głąb / Radio Kielce

- Tegoroczne rozdanie pieniędzy jest wyjątkowe pod kilkoma względami - podkreśla wojewoda Agata Wojtyszek.

Przede wszystkim dofinansowanie uzyskały wszystkie złożone wnioski. Po raz pierwszy też, samorządy mogły wnioskować o pieniądze na więcej niż dwie drogi w powiecie i jedną w gminie.

W powiecie ostrowieckim remontu doczekają się 22 drogi z dofinansowaniem przekraczającym 30 mln zł. A wciąż jest szansa na kolejne fundusze, w czasie procedury przygotowawczej część samorządów zrezygnowała z pieniędzy z FDS. Obecnie rezerwa wynosi 19 mln zł i niebawem rozpocznie się nabór dodatkowy na zdania związane z remontem dróg.

Poseł Maria Zuba podkreślała, że pozyskanie środków na drogi było zadaniem wypracowanym przez rząd na podstawie rozmów z samorządowcami. Zaszły też zmiany w zasadach realizacji programu. Budowę można prowadzić dłużej, niż rok, dofinansowanie sięga 80 proc., a każdy samorząd może się ubiegać o dotację na kilka dróg.

- Pieniądze na drogi to przykład wspierania mieszkańców w ich potrzebach - zaznaczył poseł Andrzej Kryj.

- Cztery lata temu wnioski na tzw. powodziówki nie były zrealizowane od 2010 roku. W tej chwili te drogi są wyremontowane - przypominał parlamentarzysta.

- Poprzez realizację Funduszu Dróg Samorządowych wypełniania jest zasada pomocniczości - mówił senator Jarosław Rusiecki.

Kiedy samorząd nie ma możliwości wypełniania zadań potrzebnych małym miejscowościom, wówczas z pomocą przychodzi rząd. W ten sposób powstał fundusz wsparcia na drogi samorządowe. Senator Jarosław Rusiecki podkreślił także pracę samorządów w pozyskiwaniu pieniędzy z różnych źródeł i wkład własny gmin i powiatu w remonty dróg. W takim przypadku najlepiej sprawdza się dobra współpraca na linii rząd-samorząd.

Wicestarosta ostrowiecki Andrzej Jabłoński zwrócił uwagę, że pomocne byłoby wprowadzenie dodatkowych kryteriów przyznawania środków. Przykładem jest gmina Bałtów, która choć niezamożna ma wysokie wskaźniki i dostaje dofinansowanie w wysokości połowy kosztów, przez co rezygnuje z dotacji. Dofinansowanie 80 proc.pomogłoby jej udźwignąć koszty remontu.

Z kolei burmistrz Kunowa Lech Łodej zaznaczył, że potrzebne byłoby dofinansowanie na odwodnienie dróg, które położone są w trudnym terenie. Wojewoda Agata Wojtyszek zaznaczyła, że w kolejnym rozdaniu środków z Funduszu Dróg Samorządowych te głosy samorządowców będą uwzględnione.

PONIDZIE

Rządowe promesy na dofinansowanie remontów i budowy dróg trafiły także na Ponidzie. Uroczyście wręczył je gospodarzom gmin i powiatu Bartłomiej Dorywalski, wicewojewoda świętokrzyski.

Bartłomiej Dorywalski podkreślił, że takiej puli, jaka jest w tym roku, jeszcze nie było. Ma to strategiczne znaczenie dla mieszkańców.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości stawia na infrastrukturę drogową, na połączenie komunikacje. Świat się zmienia, mieszkańcy potrzebują szybko się przemieszczać pomiędzy poszczególnymi miejscowościami - mówi wicewojewoda.

Do powiatu pińczowskiego trafiły promesy o łącznej wartości 6 mln zł. Po jednej promesie dla powiatu pińczowskiego, gminy Działoszyce, Michałowa, zaś trzy trafiły do gminy Pińczów, uzyskując najwyższą kwotę dofinansowania - ponad 4 mln zł.

Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa zaznacza, że niektóre inwestycje czekały na realizację aż 13 lat. Przykładem jest odcinek łączący gminę Złota z gminą Pińczów. Jak dodaje, przebudowana zostanie także ulica Republiki Pińczowskiej wraz z rozbudową skrzyżowania z ulicą Legionistów, a także rozbudowana będzie ulica Przemysłowa, prowadząc do pińczowskiej strażnicy.

Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski nie kryje zadowolenia, że powiat pińczowski otrzymał dofinansowanie na remont drogi powiatowej Zawale Niegosławskie - Pawłowice.

- W tym roku z Funduszu Dróg Samorządowych i z funduszu na usuwanie klęsk żywiołowych zrobiliśmy ponad 24 km dróg za kwotę ponad 6 mln zł. To kolejna promesa, dzięki której uda się wyremontować drogę o długości ponad 3 km z dwukilometrowym chodnikiem - zaznacza starosta.

NA TERENIE POWIATU PIŃCZOWSKIEGO REALIZOWANE BĘDĄ NASTĘPUJĄCE ZADANIA:

Przebudowa drogi powiatowej Zawale Niegosławskie-Pawłowice w miejscowości Tur Piaski, Tur Dolny i Pawłowice. Dofinansowanie wynosi ponad 1,5 mln zł.

Remont drogi gminnej Dzierążnia-Sudół w gminie Działoszyce z dofinansowaniem ponad 90 tys. złotych.

Remont grogi gminnej Węchadłów-Żabiniec-Sady w gminie Michałów

Budowa drogi Nieprowice - Stara Zagość, gmina Pińczów - odcinek długości 862 metry w gminie Pińczów

Przebudowa ulicy Republiki Pińczowskiej wraz z rozbudową skrzyżowania z ulicą Legionistów (DW 766) na skrzyżowanie typu rondo w gminie Pińczów

Rozbudowa ulicy Przemysłowej w Pińczowie. W 2019 roku planowane jest opracowanie koncepcji, w kolejnych latach projekt i budowa - środkowy odcinek ulicy o długości 842 metrów w gminie Pińczów.

Promesy otrzymali również włodarze gmin z powiatu kazimierskiego, gdzie wartość dofinansowania wyniosła blisko 1 mln zł i buskiego, gdzie największe dofinansowanie w kwocie ponad 7 mln zł otrzymało starostwo powiatowe na realizację 5 zadań.

W ramach programu „Fundusz Dróg Samorządowych” powiat buski otrzymał dofinansowanie o wartości 50 proc. z budżetu państwa tj. 7,175 mln zł. Łączna kwota 14,3 mln zł pozwoli na przebudowę blisko 19 km dróg w powiecie:

1. „Przebudowa drogi  powiatowej Nr 0024T Chmielnik - Stopnica od km 15+830 do 20+000 dł. 4,170km w m. Janina, Kołaczkowice i od km 21+000 do km 25+680 dł. 4,680” w m. Szczytniki, Skrobaczów, Stopnica.

2. „Przebudowa drogi  powiatowej Nr 0052T Widuchowa-Ruczynów-Skrobaczów od km 7+265 do km 8+600 długości 1,335 km" w m. Skrobaczów.

3. „Przebudowa drogi  powiatowej Nr 0023T Chmielnik - Zrecze - Maciejowice - Ruda od km 5+010 do km 5+990 dł. 980 m w m. Rzeszutki

4. „Przebudowa drogi  powiatowej Nr 0059T Zwierzyniec-Kotki-Janina od km 6+835 do km 8+500 dł. 1665 m w m. Janina

5. „Przebudowa drogi  powiatowej Nr 0041T Tuczępy   Januszkowice - Niziny od km 4+395 do km 6+050 dł. 1655 m w m. Niziny  

6. „Przebudowa drogi  powiatowej Nr 0119T Pacanów - do drogi krajowej 79 od km 0+064 do km 1+215  dł. 1151 m w m. Pacanów

7. „Przebudowa drogi  powiatowej Nr 0145 T Pacanów   Niegosławice-Chrzanów  od km  0+407 do km 0+780  dł. 373 m” w m. Pacanów

8. „Przebudowa drogi  powiatowej Nr 0099T Zborów-Włosnowice-Świniary-Trzebica od km 4+518 do km 4+702 dł. 184 m ”w m. Świniary

9. „Remont drogi powiatowej Nr 0145 T Pacanów   Niegosławice-Chrzanów  od km  0+000 do km 0+407 dł. 407 m w m. Pacanów

10. „Remont drogi powiatowej Nr 0099T Zborów-Włosnowice-Świniary-Trzebica od km 4+702  do km 4+970  dł. 268 m  w m. Świniary

11. „Remont drogi powiatowej Nr 0079T Biskupice-Jurków-Ludwinów  od km  1+800 do km 3+870  dł.  2070 m  w m. Jurków.

Reklama