Bohaterski naukowiec upamiętniony na kieleckim deptaku

Data publikacji: 17.09.2019 10:58
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.09.2019. Kielce. Montaż monumentu poświęconego dr. Stanisławowi Ignacemu Łaszczyńskiemu

17.09.2019. Kielce. Montaż monumentu poświęconego dr. Stanisławowi Ignacemu Łaszczyńskiemu
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Pomnik upamiętniający dr. Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego, naukowca i wynalazcę, związanego z regionem świętokrzyskim stanął na kieleckim deptaku.

Stanisław Ignacy Łaszczyński, żyjący w latach 1872 - 1939, zasłynął jako wynalazca nowej metody pozyskiwania miedzi i cynku, która do dziś używana jest w hutach na całym świecie.

Monument poświęcony badaczowi można już zobaczyć na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Paderewskiego. Krzysztof Karbownik – kierownik działu badań etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej opisuje, że idea powstania pomnika pojawiła się już 2 lata temu, ale głównym problemem okazał się całkowity brak funduszy. Finalnie jednak pomnik powstał dzięki charytatywnej współpracy instytucji i przedsiębiorstw z całego kraju.

- Pomnikiem upamiętniającym Łaszczyńskiego, oprócz miasta i Muzeum Wsi Kieleckiej zainteresowały się m. in. Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajobrazowe, ale także Akademia Górniczo-Hutnicza i Komisja Metalurgiczna Polskiej Akademii Nauk - mówi Krzysztof Karbownik.

Projekt tablicy umieszczonej na postumencie został wyłoniony w formie konkursu prac zaliczeniowych, ogłoszonym przez Akademię Górniczo-Hutniczą.

Miejsce, w którym stanął pomnik nie jest przypadkowe. To właśnie na tej ulicy kielecki wynalazca został zastrzelony przez niemieckich żołnierzy we wrześniu 1939 roku, stając w obronie pary prowadzonej na rozstrzelanie.

Odsłonięcie pomnika nastąpi w środę o godzinie 14.00.

Stanisław Ignacy Łaszczyński po zakończeniu studiów zamieszkał w pobliżu góry Miedzianki, gdzie wraz z bratem Bolesławem założył towarzystwo akcyjne „Zofia”, zajmujące się produkcją miedzi. Jak opowiada Jan Główka – dyrektor Muzeum Historii Kielc, Łaszczyński wsławił się również jako chemik i wynalazca nowego materiału wybuchowego o nazwie „Miedziankit”. Oprócz Miedzianki materiał ten wykorzystywany był m. in. w kamieniołomach w Japonii i Rosji w Ameryce i Afryce Południowej.

Reklama