Pielgrzymka rowerowa na Święty Krzyż z biskupem. To już w sobotę [MAPA]

Data publikacji: 17.09.2019 13:37 / Data aktualizacji: 24.09.2019 11:00
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
23.09.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Trwają zapisy na 7. Pielgrzymkę Rowerową z Kielc na Święty Krzyż. Peleton poprowadzi bp Marian Florczyk. Rowerzyści wyjadą z placu św. Jana Pawła II w sobotę, 28 września o 9.30. Każdy, kto chce wziąć udział w pielgrzymce powinien do 26 września zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Leszka Drogosza w Kielcach.

Rowerzyści we własnym zakresie powinni też zadbać o kamizelki odblaskowe. Inicjator pielgrzymki, ks. bp Marian Florczyk podkreśla, że warto na zakończenie lata i sezonu rekreacyjnego zadać sobie trochę trudu i odbyć pielgrzymkę rowerową na Święty Krzyż.

- Trzeba włożyć trochę trudu, ale nie jest to wyścig. Mamy odpoczynek z poczęstunkiem przygotowanym przez mieszkańców w Bęczkowie i w Krajnie. Podjazd na Św. Krzyż niewielu pokonuje na rowerze, większość prowadzi rower, ja również, ale wszyscy zdążamy na czas - mówi biskup.

Bp Marian Florczyk dodaje, że w tym roku podczas pielgrzymki chce szczególnie pamiętać o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i wydarzeniach, które miały miejsce na Świętym Krzyżu.

- Tu ginęli cywile i żołnierze, tu był początek ruchu partyzanckiego. W tych świętokrzyskich lasach ludzie walczyli i ginęli o wolność, żebyśmy mogli żyć - dodaje biskup.

28 września na Święty Krzyż dotrą także piechurzy Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego. Chętni mogą wybrać jedną z 12 tras, które liczą od 5 do 40 kilometrów. Każdą poprowadzą przewodnicy, którzy po drodze opowiedzą o ciekawych miejscach i historiach. Na przykład trasa „Benedyktyńska” wiedzie przez miejscowości związane z działalnością gospodarczą benedyktynów, którzy prowadzili huty szkła, tworząc m.in. szklane pojemniki na leki - zapowiada komandor Rajdu Kamila Zabielska-Niedbała.

- Jedną z najpiękniejszych tras będzie „Puszczańska” ze Świętej Katarzyny na Święty Krzyż, prowadzona w całości odcinkiem głównego świętokrzyskiego szlaku czerwonego. Ciekawa jest także najdłuższa, ekstremalna trasa, „Mocarny Szlak” licząca 40 kilometrów z Kielc przez Górę Otrocz, Skorzeszyce i Bieliny. Uczestnicy tej trasy wyjdą o 5.00 rano sprzed kościoła św. Wojciecha - wymienia komandor.

Metą wszystkich tras jest Święty Krzyż. Mszy świętej o godzinie 15.00 będą przewodniczyć biskupi: Krzysztof Nitkiewicz, Jan Piotrowski, Marian Florczyk i Andrzej Kaleta.

Przed mszą świętą zostaną wręczone odznaki „Korona Gór Świętokrzyskich”, które mają na celu promować turystykę regionalną. Otrzymają je osoby, które zdobyły najwyższe szczyty poszczególnych pasm Gór Świętokrzyskich.

Rok temu w Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym uczestniczyło około 4 tysięcy osób. Chętni do udziału w rajdzie mogą się zapisywać się także online do 25 września przez stronę rajd.pttkkielce.pl.

TRASA VII PIELGRZYMKI ROWEROWEJ NA ŚWIĘTY KRZYŻ Z KS. BISKUPEM MARIANEM FLORCZYKIEM

TRASA VII PIELGRZYMKI ROWEROWEJ NA ŚWIĘTY KRZYŻ Z KS. BISKUPEM MARIANEM FLORCZYKIEMFot. Radio Kielce


Reklama