Weterani pokonują własne słabości. Szkoli ich mistrz świata w Muay Thai

Data publikacji: 17.09.2019 16:31
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 17.09.2019. Projekt Wojownik

Kielce. 17.09.2019. Projekt Wojownik
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ponad 40 weteranów i członków rodzin poległych żołnierzy bierze udział w dwudniowych treningach w ramach Projektu Wojownik. Uczestnicy przyjechali do Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, aby wspólnie ćwiczyć sztuki walki.

Przez dwa dni treningi z weteranami prowadzi Maciej Skupiński, mistrz świata w Muay Thai. Podczas zajęć uczestnicy poznają sztukę zadawania silnych i precyzyjnych ciosów.

- Poprzez wysiłek fizyczny mogą nawiązać między sobą bezpośrednią relację. Jeden drugiemu może także pomóc. Chodzi tu o pokonanie swoich słabości i pokazanie, że pomimo kryzysów treningowych, można osiągnąć zamierzony cel - stwierdził Maciej Skupiński.

Pomysłodawcą projektu jest pułkownik Szczepan Głuszczak. Jak stwierdził, weteranom po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ między innymi dramatyczne przeżycia i wspomnienia. Pułkownik powiedział, że inspiracją do stworzenia Projektu Wojownik był jego kolega, starszy kapral Tomasz Rożniatowski.

- Byliśmy razem na misji w Afganistanie w 2009 roku. Wówczas w wyniku ataku improwizowanym ładunkiem wybuchowym stracił ramię. Po powrocie do kraju nie ukrywał, że nie może poradzić sobie z tym, co go spotkało. Ostatecznie pomógł mu sport - powiedział płk Szczepan Głuszczak.

Płk Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych wyjaśnił, że ideą projektu jest zgromadzenie weteranów, którzy uczestniczyli w misjach bojowych, np. w Afganistanie.

- Wielu żołnierzy doświadczyło poza granicami kraju czegoś niedobrego. Chodzi zarówno o doświadczenia psychiczne oraz fizyczne. W zajęciach biorą udział także członkowie rodzin poległych wojskowych oraz instruktorzy - wyjaśnił płk Paweł Chabielski.

W zajęciach bierze udział plutonowy Sebastian Kargul z jednostki wojskowej w Sulechowie. Weteran brał udział w misji w Afganistanie. Jak twierdzi, uczestnicy projektu stanowią dużą rodzinę, która wspiera się w trudnych chwilach.

- Te treningi są dla nas odskocznią od szarej rzeczywistości. Pomagają nam zapomnieć te nieprzyjemne doświadczenia, które przywieźliśmy z misji. Ponadto, dzięki sportom walki jesteśmy sprawni fizycznie, a to w przypadku żołnierza jest bardzo ważne - powiedział plut. Sebastian Kargul.

Spotkania w ramach Projektu Wojownik odbywają się raz w miesiącu.

Podobne wiadomości
Reklama