Niezwykły jubileusz jednej z najstarszych w diecezji kieleckiej świątyni

Data publikacji: 18.09.2019 13:29
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.09.2019. Lisów. Parafia św. Mikołaja w Lisowie

18.09.2019. Lisów. Parafia św. Mikołaja w Lisowie
Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Parafia św. Mikołaja w Lisowie świętuje 900 lat istnienia. Jest jedną z najstarszych w diecezji kieleckiej i regionie świętokrzyskim. W okolicy Lisowa położonego na trasie z Kielc do Chmielnika, starsze były tylko parafie w Kijach i Wiślicy. Pierwsza wzmianka o parafii Lisów znajduje się w zapisach z 1119 roku w katedrze krakowskiej. W 1326 roku pisał o niej także Jan Długosz.

Nie wiadomo co zdecydowało o tym, że stanął tam jeden z pierwszych kościołów w okolicy. Pierwsze świątynie były drewniane i płonęły. Murowane zręby istniejącej do dziś i wielokrotnie rozbudowywanej świątyni powstały na początku XVI wieku. Kościół cudem przetrwał wojenne zawieruchy, w tym front pod koniec II wojny światowej i styczniową bitwę - mówi ks. Czesław Krzyszkowski, który jest proboszczem parafii w Lisowie od 1991 roku.

- Okazało się, że spłonęły wszystkie domy, znajdujące się na wysokości plebanii i kościoła. Gdy wieczorem zamilkły działa, ludzie przyszli na zgliszcza plebanii, nawołując ówczesnego proboszcza. Okazało się, że udało mu się ukryć w piwnicy i przetrwać. Ocalało wyłącznie to, co zdołał ukryć razem z sobą. Ludzie mówili, że fakt, iż kościół nie spłonął był cudem. Krzyż na wieży kościoła do dziś ma ślady po radzieckich kulach - mówi proboszcz.

Z części rozległej parafii Lisów na przestrzeni lat wydzielono sąsiednie parafie: Radomice, Kaczyn, Morawicę i Obice.

Kościół w Lisowie zawiera wiele zabytkowych elementów. W XVII wieku słynny ród Krasińskich wybudował bogato zdobioną kaplicę, gdzie chowano członków rodu. We wnętrzu świątyni znajdują się unikatowe freski i trzy obrazy namalowane przez Rafała Hadziewicza. Na zewnątrz kościół jest odnowiony w 90 procentach, ale w środku wiele zabytkowych elementów wciąż wymaga renowacji - przyznaje ks. Czesław Krzyszkowski.

- Przeprowadzamy tyle prac, na ile pozwalają nam własne środki i dostępne dotacje, których wciąż poszukuję. W tym roku odnowiliśmy już dwa obiekty: ambonę przypominającą łódź płynącą po morzu oraz organy z 1823 roku. W 90 procentach odnowiona jest też kaplica Krasińskich. Na swoją kolej nadal czeka m.in. krata, która niegdyś była złocona i obraz św. Józefa - wymienia proboszcz.

Trzydniowe uroczystości związane z jubileuszem 900-lecia parafii w Lisowie rozpoczną się w piątek, 20 września.

W sobotę o 12.30 mszy świętej dziękczynnej będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Natomiast w niedzielę po mszy świętej o godzinie 11.30 zaplanowano spotkanie dla wszystkich parafian i gości. Mieszkańcy Lisowa i sąsiednich parafii wspólnie z zawodowymi aktorami przygotowali też spektakl złożony z 3 aktów, przedstawiających historię parafii Lisów. Sztuka zostanie zaprezentowana w sobotę i niedzielę po mszy świętej.

Tagi do tego wpisu
Reklama