Minister Błaszczak: Feniksy wzmocnią zdolności Wojska Polskiego

Data publikacji: 19.09.2019 11:36
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.09.2019 Skarżysko - Kamienna. Podpisanie umowy  na dostawę dla wojska pocisków rakietowych Feniks

19.09.2019 Skarżysko - Kamienna. Podpisanie umowy na dostawę dla wojska pocisków rakietowych Feniks
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

820 pocisków Feniks wyprodukowanych przez skarżyskie Mesko trafi do Wojska Polskiego. Wartość podpisanej dziś umowy na dostarczenie amunicji rakietowej opiewa na prawie 25 milionów złotych. W imieniu rządu kontrakt podpisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef resortu stwierdził, że rozwój krajowego przemysłu zbrojeniowego jest niezbędny w procesie modernizacji i rozwoju polskich sił zbrojnych. Jak zaznacza, w ostatnich latach stale rośnie wartość kontraktów lokowanych w polskim przemyśle zbrojeniowym, a w tym roku na ten cel zostanie przeznaczone 6 mld 851 mln zł.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości potrafi rządzić, dlatego m.in. ukróciliśmy patologie. Państwo polskie stać na to, aby wspierać rodziny, emerytów. Stać nas także na to, aby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie. Jednym z elementów tego bezpieczeństwa jest rozwój Wojska Polskiego i rozwój przemysłu zbrojeniowego. Jest to istotne, ponieważ przyczynia się do tworzenia miejsc pracy, czy to w skarżyskim Mesko, czy innych polskich firmach - dodaje.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że plan modernizacji technicznej Wojska Polskiego do 2026 roku opiewa na kwotę 185 mld zł, co jest przykładem skuteczności obecnego rządu. Jak zaznaczył, podpisana umowa z Mesko na dostawę pocisków „Feniks”, jest potwierdzeniem zdolności polskiego przemysłu zbrojeniowego, do produkcji tego typu uzbrojenia.

- Te pociski mają dwa razy dłuższy zasięg niż wykorzystywane w armii do tej pory. Dzięki temu zostaną wzmocnione zdolności Wojska Polskiego. Dziś inaugurujemy pierwszy etap zamówień kierowanych do Mesko w sprawie wyposażenia armii w te pociski - dodaje.

Pocisk rakietowy FeniksFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tomasz Stawiński, prezes zarządu spółki: - Umowa na dostawę kolejnych pocisków dla polskiej armii daje możliwość inwestowania w rozwój zakładu. Mesko jest największym zakładem produkcyjnym w Skarżysku, a także jednym z największych w województwie świętokrzyskim. W tym momencie zatrudniamy ponad 2300 osób, a zapowiedzi ministra Błaszczaka dotyczące kolejnych zamówień dla Mesko gwarantują zwiększenie zatrudnienia w najbliższej przyszłości. Nasza kadra sukcesywnie się odmładza, jednak wciąż potrzebujemy młodych wykształconych ludzi, m.in., informatyków czy automatyków.

Witold Słowik, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w której skład wchodzą skarżyskie zakłady: - Podpisana umowa kończy definitywnie etap prac badawczo rozwojowych nad rakietą Feniks. Wojsko ostatecznie zaakceptowało produkt finalny, w tej chwili będzie on zamawiany jako podstawowa rakieta do wyrzutni Langusta, dlatego w najbliższym czasie tych zamówień będzie wielokrotnie więcej. Cieszy nas również to, że jest to kolejny produkt Mesko wytworzony w wyniku prac badawczo rozwojowych. W ubiegłym roku dało nam się z sukcesem zakończyć pracę nad rakietą przeciwlotniczą „Piorun”. Pierwsze pociski zostały już przekazane wojsku, natomiast w tym roku realizowane są kolejne dostawy. To obecnie  jedna z najlepszych rakiet w swojej klasie na świecie.

Senator PiS Jarosław Rusiecki, przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej: - Realizacja przez Mesko, kolejnego zamówienia dla polskich sił zbrojnych, to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Skarżyskie Mesko ma odpowiedni potencjał do realizowania zadań służących bezpieczeństwu. Co również istotne, jako jeden z największych zakładów produkcyjnych w regionie Mesko realizuje inny cel, czyli zapewnienie pracy rodzinom i mieszkańcom powiatu skarżyskiego.

Poseł PiS Maria Zuba: - Pierwszy program modernizacji sił zbrojnych Prawo i Sprawiedliwości przygotowało w latach 2005-2007, ale po objęciu władzy przez następców z PO-PSL został on zawieszony. Dopiero w obecnej kadencji rządu program modernizacji Wojska Polskiego jest skutecznie realizowany. Nie tak dawno zakłady Mesko podpisały umowę na produkcję rakiet opiewającą na miliard złotych, z której skutecznie się wywiązują. Dlatego dziś wiarygodność zakładów metalowych pozwala armii na lokowanie kolejnych zamówień w skarżyskim zakładzie. Umowa na dostarczenie 820 pocisków „Feniks” jest dopiero pierwszym etapem zamówień, realizowanych przez Mesko, ponieważ jak zapowiedział minister Mariusz Błaszczak, niebawem będą spływały kolejne zamówienia.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski: - Produkcja rakiet „Feniks” to szansa na dalszy rozwój zakładu. Takie zamówienie z pewnością wygeneruje nowe miejsca pracy. To bardzo ważne dla takich miast jak Skarżysko, w którym wciąż bezrobocie jest wyższe niż w innych regionach kraju i województwa. Obecność podczas dzisiejszej uroczystości ministra Mariusza Błaszczaka pokazuje, że zakład Mesko jest ważnym elementem na mapie polskiej zbrojeniówki.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego: - Pociski „Feniks” są, po rakietach „Piorun”, kolejnym produktem wysokiej jakości, z których będą mogły korzystać polskie siły zbrojne. Rakiety przeciwpancerne „Feniks” kalibru 122 mm są nowoczesną bronią balistyczną o zasięgu ponad 40 kilometrów. Przeznaczone są do użycia, m.in., w wyrzutniach rakietowych WR-40 Langusta.

Reklama