Historia w parze ze sportem

Data publikacji: 19.09.2019 15:28
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Kielce. 02.04.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jak ciekawie połączyć lekcje historii i zajęcia sportowe? Pomysł na to ma Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które przygotowało projekt „Polscy olimpijczycy patrioci”.

Jacek Wołowiec, dyrektor instytucji tłumaczy, że celem jest przybliżenie uczniom sylwetek polskich sportowców, którzy odnosili sukcesy na igrzyskach, a w czasie II wojny światowej zasłużyli się dla naszego kraju.

- Doskonale wiemy, że wśród tych wszystkich polskich olimpijczyków, którzy zdobywali medale jest wielu, którzy mogą być dla uczniów wzorem. Wymienię chociażby Halinę Konopacką, majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” - podaje przykłady Jacek Wołowiec.

Projekt wpisuje się w priorytety polityki oświatowej rządu, bowiem jednym z nich jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodych ludzi. Jego założenia koncentrują się na trzech elementach. Pierwszym z nich jest konkurs wiedzy dla młodych ludzi. Jacek Wołowiec zapowiada quizy poświęcone olimpijczykom, które odbędą się w szkołach biorących udział w projekcie.

- Chcemy dla nauczycieli zorganizować warsztaty, żeby wskazać im jak należy uczniów przygotować do tego quizu. Uczestnikom szkolenia przedstawimy między innymi propozycje pytań, które mogą pojawić się podczas konkursu - mówi dyrektor.

Najlepsi uczniowie zmierzą się w czerwcowym finale odbywającym się w Kielcach. Dodatkowo ŚCDN chce, żeby w szkołach dobywały się miniolimpiady sportowe.

Centrum wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej planuje też ogłosić konkurs dla uczniów na grę planszową poświęconą olimpijczykom-patriotom. Wcześniej odbędą się warsztaty dla nauczycieli, które podpowiedzą im, jak pomóc młodym ludziom w tworzeniu takiej gry. Jacek Wołowiec ma nadzieję, że najlepsza gra zostanie wydana. Tak stało się w przypadku planszówki o niedźwiedziu Wojtku, który towarzyszył żołnierzom armii Andersa. Wymyśliły ją uczennice z podstawówki we Wrocławiu, a wydał IPN.

Projekt „Polscy olimpijczycy patrioci” rozpocznie się 9 października. ŚCDN czeka na zgłoszenia od nauczycieli i szkół chcących wziąć udział w tej inicjatywie.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama